1. září 2007 15:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britové přiznali nehody s atomovkami

Raketa - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa - ilustrační foto. | foto: ČTK

LONDÝN Britská armáda řešila v průběhu 80. let dvě nehody, k nimž došlo při přepravě jaderných zbraní. Informoval o tom magazín New Scientist, který využil nedávno zpístupněné dokumenty. K nehodám došlo na skotské námořní základně Strathclyde a britské letecké základně u německého města Brüggen.

Britské ministerstvo obrany komentovalo oba případy pro New Scientist jako "nepodstatné". Podle ministerstva britské jaderné zbraně nikdy nepostihla nehoda, která by pro veřejnost představovala sebemenší riziko.

Kontajner se "poněkud zkřivil"
Zejména "německý případ", k němuž došlo 2. května 1984, měl podle listu dramatický průběh. Při převozu atomové hlavice po letišti vypadl kontejner s bombou v jedné zatáčce z kamionu a rotoval po asfaltu. Přitom se údajně "poněkud zkřivil".

Velení základny tehdy bralo situaci vážně. Vojenští technici bombu "částečně dezaktivovali" a povolali odborníky z Ústavu pro jaderný výzkum z Aldermastonu, kteří ji zrentgenovali a když zjistili, že je možný převoz, odvezli ji do ústavu, kde byla bomba definitivně zlikvidována. Tehdejší vyšetřování ministerstva obrany určilo jako viníky nehody šest vojáků, kteří kontejner pro převoz na kamionu neukotvili.

Při druhé nehodě 3. prosince 1987 se raketa Polaris s jadernou hlavicí při vykládání z ponorky Repulse "divoce rozhoupala" a narazila do výztuh kontejneru. Přitom se na povrchu zřetelně poškodila. Důvodem nehody byl poškozený jeřáb, jehož pravidelnou opravu zanedbala údržba.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz