13. května 2009 16:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britská restauratérka vyzrála na zákaz kouření

LONDÝN Majitelka jedné britské restaurace soudí, že našla díru v zákoně zakazujícím kouřit v restauračních zařízeních. Ve svém podniku si zřídila "výzkumné středisko tabáku", kde kuřáci mohou legálně holdovat své vášni ve jménu vědy.

Klienti restaurace Cutting Edge v severoanglickém Barnsley musejí prostě jen vyplnit dotazník o konzumaci tabáku, což jim potom umožní vykouřit si cigaretu v místnosti k tomu určené. Majitelka restaurace soudí, že je to zcela legální.

Dotazník obsahuje otázky ohledně toho, jestli kuřák změnil svůj návyk od zákazu kouření v restauracích, nebo kolik cigaret denně vykouří.

Na to, že se dá využít díry v zákoně, ji přivedl jeden stálý host. Majitelka Kerry Fentonová otevřela svoje "výzkumné středisko" před pěti dny a od té doby se jí prý tržby zdvojnásobily.

"Naše obchody se tak pěkně rozjely. Všechno je to ve jménu vědy, je to legální a otevřené," řekla listu The Sun. "Doufám, že dotazníky využijí vědci na univerzitách ke zkoumání účinků protitabákového zákona."

"Sama jsem nekuřačka, ale věřím ve svobodu jedince," řekla deníku restauratérka.

Městská rada plánuje zákaz kouření v restauracích tvrdě prosazovat. "Je zcela zřejmé, že Cutting Edge není výzkumné středisko a nemůže být chápáno jako výjimka ze zákona," řekl deníku Simon Frow z místní radnice.

Britské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že záležitost spadá do pravomocí vnitra. Ministerstvo vnitra varovalo, že se bude zabývat zákonností tohoto triku, který by mohl dát příklad dalším restauracím. Anglie zavedla zákaz kouření na veřejných místech, kam spadají i restaurace a bary, v roce 2007, stejně jako Francie a Severní Irsko.

Jako první před nimi k tomuto opatření přistoupilo Skotsko. Podle asociace britských restaurací má zákon za následek vyprázdnění hospod a jejich zavírání. Loni jich prý bylo zavřeno na 2000.

ČTK, Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz