30. října 2009 6:35 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Britské vánoce za 50 liber: děti dostanou lego nebo křečky

Křeček a velké červené jablko. Malí Britové dostanou speciální hračku "inteligentního" hlodavce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křeček a velké červené jablko. Malí Britové dostanou speciální hračku "inteligentního" hlodavce. | foto: Shutterstock

LONDÝN Při nákupu vánočních dárků pro své děti vsadí letos britští rodiče zřejmě na tradiční hračky, jako je stavebnice Lego či společenská hra Monopoly.

Předpokládá to britské sdružení maloobchodních prodejců hraček, podle nějž zákazníci v době globální hospodářské krize spoléhají na osvědčené zboží. "Lidé jsou nyní při utrácení svých peněz obezřetnější," vysvětlil předseda sdružení Gary Grant. "Říkají, že nechtějí věci, které rychle vyjdou z módy, ale věci, které mají trvalou hodnotu," dodal.

Mezi dvanáct očekávaných bestsellerů pro letošní Vánoce sdružení řadí hru Monopoly City, modernizovanou verzi klasických monopolů, v níž si hráči mohou uprostřed hrací desky vybudovat trojrozměrné město.

Nebo hru Minotaurus od dánské firmy Lego, v níž hráči provádějí svou postavu bludištěm vystavěným z lega. Na seznamu, který zahrnuje pouze hračky s cenou nižší než 50 liber (asi 1500 korun), jsou ale také postavičky inspirované letošním filmem Transformers: Pomsta poražených či moderní přístroje, jako dětský digitální fotoaparát Kidizoom Multimedia Digital Camera.

Žebříčku pro dívky vévodí jako obvykle zvířátka a panenky, ať už je to barbie panenka Corrine z videofilmu Barbie a Tři Mušketýři, "inteligentní" křečci ovládající spoustu lidských dovedností Go Go Pets Hamsters nebo parkurové cvičiště v kufříku Pony in my Pocket Pony Arena.

Žebříček pro chlapce zase opanovala civilní a bojová vozidla, mezi nimiž je kupříkladu auto, které dokáže jezdit na laně (GX Racers Tightrope Terror) nebo H.M. Armed Forces Tank navržený podle skutečných tanků, které používá britská armáda.
ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz