Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský mladík přežil 12 dní v mrazech australské pustině

Magazín

  16:41
Sydney - Dvanáct dní strávil britský mladík v dešti a mrazu v australské pustině, než se ho dnes po usilovném pátrání desítek záchranářů nakonec podařilo najít. Místní média hovoří o malém zázraku, neboť podle místních znalců jen stěží lze přežít v takových podmínkách tak dlouho.

Australské pohoří Blue Mountains foto: www.trevorsbirding.comReprofoto

Devatenáctiletý Jamie Neale se ztratil v lese v pohoří Blue Mountains asi 100 kilometrů západně od Sydney a pak se téměř dva týdny snažil přežít v oblasti, kde v noci teploty klesaly pod bod mrazu.

Jak se Jamie 3. července v oblasti s dobře značenými turistickými stezkami ztratil, se zatím neví. Jasné je jen to, že bez mobilního telefonu vyrazil z ubytovny v obci Katoomba na denní desetikilometrový pochod.

Když se z výletu nevrátil, bylo zahájeno pátrání, na kterém se podílelo na 400 pomocníků, horolezců a také vrtulníky a speciálně vycvičení psi. Jamieho ale nenašli.

Do pátrání se zapojil i Jamieho otec Richard Cass, který kvůli tomu přiletěl do Austrálie. Když ani po více než deseti dnech nikdo nenarazil na jeho stopu, začal se smiřovat se ztrátou syna.

"Zapálili jsme svíčku... a pak takříkajíc vstal z mrtvých," uvedl Cass, který byl již na letišti, aby se vrátil do Británie, když mu v odletové hale přišla na mobilní telefon zpráva: "Syn nalezen!"

"Každý, kdo je mokrý venku při teplotách pod bodem mrazu, jen těžko něco takového přežije," uvedl jeden ze záchranářů, který prý ještě neslyšel o někom, kdo by tak dlouho v podobných podmínkách v buši přežil. Podle znalců mohl přežít jen díky dostatku vody, která byla v buši po nedávných deštích.

Jamie se po celou dobu živil semínky a listy rostlin, spal pod úkryty ze dřeva nebo schoulený ve své bundě, aby nezmrzl. Zachránilo ho až setkání s dalšími výletníky, na které narazil asi 15 kilometrů od ubytovny.

"Mluvil se mnou o bohu. Prý v něj ztrácel víru pokaždé, když nad ním letěla helikoptéra, on mával a křičel, ale nikdo si jej nevšiml," řekl novinářům Jamieho otec poté, co syna návštívil v nemocnici.

"Nakopu mu zadek," řekl ale Cass novinářům na závěr. "Milióny se utratily za jeho hledání, toho času, co strávili muži i ženy v buši... a to všechno jen kvůli tomu, že šel na procházku bez mobilu. Jediný mladík na světě, který jde na výlet a nechá doma svůj mobil."

Autor: