Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brnem prošlo švihlou chůzí 250 fanoušků Monty Python. Již pošesté

Fanoušci britské komediální skupiny Monty Python Flying Circus uspořádali 7.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci britské komediální skupiny Monty Python Flying Circus uspořádali 7.... | foto: ČTK

BRNO Brnem v sobotu prošel takzvaný švihlý pochod. Jeho účastníci již pošesté napodobovali a zároveň originálně rozvíjeli silly walk. Jde o styl chůze, který předvedl britský herec John Cleese v komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus.

Recesistická akce se tradičně koná 7. ledna při příležitosti Mezinárodního dne švihlé chůze. Pořadatelé letos chtěli přilákat aspoň 200 účastníků a nakonec jich bylo 250, řekl za organizátory Adam Jandora.

Vyššího počtu účastníků se podařilo docílit i díky tomu, že akce připadla na víkend. „A kvůli velkému mrazu byla chůze ještě švihlejší, aby se lidi pořádně zahřáli,“ řekl Jandora. Švihlou chůzi účastníci zahájili na Moravském náměstí a šli se k Denisovým sadům. Po pochodu se mohli zahřát u čaje či grogu v protiatomovém krytu 10-Z pod Špilberkem.

Fanoušci britské komediální skupiny Monty Python Flying Circus uspořádali 7....
Fanoušci britské komediální skupiny Monty Python Flying Circus uspořádali 7....

Styl netradiční chůze si může každý účastník vymyslet sám nebo napodobit tu ze slavného skeče, což obnáší vysoké předkopávání, zakopávání i překvapivé otočky. Účastníkům se také doporučuje oblek doplněný buřinkou a aktovkou. Cílem pochodu je rozšířit fenomén Monty Python, ale hlavně pobavit účastníky a přihlížející. Každoročně se akce koná v několika českých městech.

Švihlé pochody se šíří také do zahraničí. „Manažerka Monty Pythonů Holly Gilliamová nás předloni požádala, abychom rozšířili švihlé pochody do celého světa, k čemuž nám pomáhají sociální sítě,“ řekl Jandora. Vyznavači švihlé chůze tak pomáhají připravovat pochody v Německu, Austrálii, Brazílii, Španělsku, USA, na Islandu a letos poprvé i v Londýně. Kromě toho organizují workshopy pro rodiče s dětmi, na kterých je učí chodit švihle.

Poprvé se chůze objevila v 70. letech v populárním britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus z produkce BBC. V seriálu je také zmínka o dni švihlé chůze, který připadá na 7. ledna. Adam Janodra a Dan Mašek byli zřejmě prvními na světě, kteří pochody organizují pravidelně právě v tento den.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....