2. března 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brněnský drak se stěhuje, čeká ho výměna zubů

Symbol Brna, jeho 'drak'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Symbol Brna, jeho 'drak'. | foto: wikipedie.cz

BRNO Pro moravskou metropoli je stejným symbolem jako orloj pro Prahu. Mohutný brněnský drak po letech opustil místo v průjezdu Staré radnice a na celý rok se stěhuje jinam. Čeká ho mimo jiné výměna části zubů či rozsáhlé čištění těla. Jisté je jedno: ani nyní nebudou konzervátoři a historici schopni říci, jak starý vlastně brněnský drak je.

"Jasné je jedno, vzhledem ke svému stáří je také unikátním důkazem preparátorských schopností lidí před stovkami let," poznamenal ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner. Právě tato instituce po dobu oprav radnice nabídla pro draka (ve skutečnosti krokodýla nilského) náhradní místo ve vestibulu Dietrichsteinského paláce na nedalekém Zelném trhu.

Tam čeká draka také zásah preparátorů a konzervátorů. Tomáš Kučera, který vycpané zvíře udržuje i v době, kdy zůstává připevněno u stropu radnice, už dnes zkoumavě obcházel 511 centimetrů dlouhé tělo. Mimo jiné z jeho rozevřené tlamy vybíral uvolněné zuby.

Část historiků tvrdí, že svého draka Brno získalo v roce 1608.

Část historiků tvrdí, že svého draka Brno získalo v roce 1608.

"Velká část z nich jsou už náhražky, ze sádry či nyní z modernějších materiálů. A uvolňují se, občas se k nim zkoušejí dostat nenechavci, musíme to dát dohromady," popsal Lidovým novinám. Čtvereček po čtverečku bude čistit i kůži, která je z velké části původní, dohlédne i na drápy. Tělo pak čeká konzervace, aby opět vydrželo rozmary počasí.

Jak starý drak je?

Jedna část historiků tvrdí, že svého draka Brno získalo v roce 1608 zásluhou tehdejšího arcivévody a pozdějšího císaře Matyáše. Původně mělo být zvíře vystaveno v dnešní Redutě, a když ho Matyáš Brnu daroval, pověsili je radní na znamení vděčnosti do průjezdu radnice.

Zoologové ale tvrdí, že tak starý nynější exemplář není. Když brněnský ekolog Mojmír Vlašín před dvaceti lety dělal dosud nejobsáhlejší posudek draka, naznačil, že bude mladší. Slavný zoolog Alfred Brehm, který si podle některých zdrojů draka v polovině 19. století přijel prohlédnout, údajně určil stáří krokodýla na 200 let.

PŘEČTĚTE SI:


Experti se však shodují, že tak mohutné zvíře má i dnes jen málokterá zoo v Evropě. Pronesli se i dělníci, kteří ho vyprošťovali: podle jejich odhadů má přes tři sta kilogramů. "Nemá ale původní kosti, je to vlastně vyplněná kůže," dodala Eva Pánková z Moravského zemského muzea. Dolů sundali draka s pomocí vysokozdvižné plošiny, pro jistotu byl od ocasu až po hlavu obalený molitanem a dalšími obklady. A budil zájem kolemjdoucích včetně cizinců.

Mohutný brněnský drak po letech opustil místo v průjezdu Staré radnice a na celý rok se stěhuje jinam.

První zprávy už z roku 1578

V městských účtech historici zmínky o drakovi našli už v 16. století. „Byl v dubnu 1578 zbaven červů a za rok se musela procedura opakovat,“ popsala v roce 1992 historička Irena Hrabětová ve sborníku Forum Brunense. Další opravy pocházejí z jara 1585 a kromě odčervení zahrnovaly i vysoušení a vykuřování. Původ draka ale any ty příliš neobjasňují. Není ani jasné, kolikrát se vlastně drak vyměnil a kolik jich existovalo či stále existuje - menší (ale rovněž zaručeně pravé) exempláře brněnského draka mají například v depozitáři Muzea města Brna či v Archivu města Brna.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kromě daru vévody Matyáše připadají v úvahu i další verze, jak Brno ke svému symbolu přišlo. Historik Řehoř Wolný v roce 1836 naznačoval, že do Brna mohli draka přivézt italští kupci, ale důkaz pro to neměl. Jiná verze popisuje, jak kolem roku 1006 zabili draka v Trutnově a dostali za to městský znak. Už mrtvého ho dovezli do Brna, kde kníže Oldřich pořádal zemský sněm.

Romantická však zůstává hlavně klasická pověst, podle níž se u Brna objevil drak, ohrožoval lidi a jak už to bývá žádal i oběti. Přelstil ho až muž, který mu dal nehašené vápno zašité do zvířecí kůže. Drak ho sežral, napil se, vápno se začalo hasit a on pukl. A jako takového ho už roky znají obyvatelé a návštěvníci Brna.