22. října 2007 11:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brumbál je homosexuál

Brumbál je gay | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brumbál je gay | foto: Reprofoto

NEW YORK  Velké překvapení připravila svým fanouškům v New Yorku britská autorka veleúspěšných příběhů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi Joanne K. Rowlingová - oznámila jim, že ředitel kouzelnické školy v Bradavicích Albus Brumbál je gay.

Při páteční autogramiádě v Carnegie Hall, která je součástí jejího prvního amerického literárního turné po sedmi letech, potvrdila to, na co měli mnozí její příznivci podezření. Zároveň tím částečně potěšila aktivisty bojující za práva gayů. „Je dobré, že dětská literatura obsahuje také zmínky o homosexualitě, protože homosexuálové vždy byli a jsou v každé společnosti,“ kvitoval to britský aktivista Peter Tatchell, jehož citoval zpravodajský server BBC News.

Tatchell je pouze zklamaný, že Brumbálova sexuální orientace není v knize zřetelnější. Tento názor sdílí i mluvčí organizace Stonewall, hájící práva gayů: „Kdyby to bylo z knihy na první pohled jasné, znamenalo by to pro nás důležitou podporu,“ uvedl. I on je ale s oznámením spokojen: „ Ukazuje to, že neexistují limity v tom, čím mohou homosexuální lidé být - třeba i ředitelem kouzelnické školy.“

Rowlingová: Mohla jsem to říct dříve

Podle spisovatelky se Brumbál zamiloval do okouzlujícího čaroděje Gellerta Grindelwalda. Ten se objevuje v sedmém a patrně posledním díle s názvem Harry Potter and the Deathly Hallows, který zatím nebyl do češtiny přeložen. Když prý však Brumbál zjistí, že se jeho oblíbenec zajímá více o černou magii než o tu dobrou, je zklamaný a rozhodne se svého rivala zničit. Tato láska, prohlásila spisovatelka, byla Brumbálovou „velkou tragédií“. „Zamilujeme-li se, můžeme být do jisté míry slepí,“ řekla.

Posluchači po jejím přiznání ztichli a po chvíli začali bouřlivě tleskat. Dvaačtyřicetiletá Rowlingová prohlásila, že kdyby bývala věděla, jaká bude reakce, prozradila by to na Brumbála dříve.

Fanoušci britské spisovatelky na internetových stránkách již dlouho spekulovali nad Brumbálovou sexuální orientací, neboť jeho tajemná a strastiplná minulost byla vždy zahalena rouškou tajemství.

A co vedlo spisovatelku k veřejnému přiznání? Při přípravě plánovaného šestého filmu o Harry Potterovi s názvem Princ dvojí krve objevila zápisek ve scénáři odkazující na dívku, která kdysi pro Brumbála hodně znamenala. Řekla, že byla nucena režiséra filmu Davida Yatese seznámit s pravdou o orientaci ředitele bradavické školy.

Rowlingová údajně chce, aby její příběhy vedly čtenáře k toleranci. Zároveň si je vědoma toho, že ne každému se to může líbit. Některé křesťanské skupiny ji například obviňují, že její romány propagují čarodějnictví. Rowlingová s úsměvem řekla, že odhalení pravdy o Brumbálovi bude pro ně asi dalším důvodem k nesouhlasu a protestům.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!