Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buddhisté se strachují o ztraceného teenagera

Magazín

  11:25
KÁTHMÁNDÚ - Nejen modlitbami se snaží buddhističtí mnichové o bezpečný návrat patnáctiletého Ráma Bahádura Bandžana, který se ztratil v džungli na jihu Nepálu. Mnozí si totiž myslí, že je převtělením Buddhy.

Rám Bahádur Bandžan při meditaci u kořene stromu. foto: AFP

Pátrání pokračuje už třetím dnem. Mladík zmizel v sobotu v pralese, v němž deset měsíců meditoval - bez jídla a bez vody, tvrdí jeho příznivci. K buddhismu se hlásí na 325 milionů vyznavačů, převážně v Asii.

Vládní úředník Harihar Dahál prohlásil, že se v džungli v oblasti Bara, vzdálené asi 160 kilometrů jižně od nepálské metropole Káthmándú, po tajemném chlapci pátrá dnem i nocí.

"Jak je možné, aby lidé věděli, kde je bůh?" citoval list Kantipur Beta Bahádura Lamyho, jednoho z těch, kteří věří, že teenager je opravdu převtěleným Buddhou. "Vše, co můžeme dělat, je modlit se, aby se k nám vrátil," dodal.

Někteří buddhističtí kněží, kteří v pralese hocha dříve navštívili, ho za převtělení Buddhy nepovažují. Potvrdili však, že měsíce medituje.

Bandžanova sláva začala růst poté, co se prý uzdravil z následků uštknutí jedovatým hadem. "Kousl mě had, ale nepotřebuji lékařskou pomoc. Potřebuji teď jen strávit šest let hlubokou meditací," prohlásil tehdy.

Od 17. května 2005 pak seděl v džungli u kořenů jednoho stromu údajně se zkříženýma nohama a bez pohybu, zatímco tisíce hinduistů a buddhistů se na něj každý den chodily dívat. Vidět ho však mohli jen mezi úsvitem a soumrakem ze vzdáleností asi 25 metrů. V noci byl výhled na chlapce zastíněn.
Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...