Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byl Putin nervózní? Expertka na řeč těla zanalyzovala jeho první setkání s Trumpem

Magazín

  22:15aktualizováno  22:44
HAMBURK/PRAHA - Na pozadí summitu G20 v Hamburku se uskutečnila jedna velmi sledovaná schůzka. Poprvé se tváří v tvář setkal americký prezident Donald Trump se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ještě před soukromým jednáním, které podle prohlášení ministrů zahraničí obou zemí dopadlo velmi dobře, si oba státníci podali ruce před přítomnými novináři. Expertka na řeč těla Mary Civiellová jejich schůzku zanalyzovala.

Trump a Putin před soukromým setkání. foto: ČTK

Trump s Putinem se poprvé osobně sešli. Dohodli příměří na jihozápadě Sýrie

Civiellová pro server BBC řekla, že se oba muži pokoušeli působit jako dominantní, výsledná gesta ale byla velmi odlišná.Trumpovi se přitom podařilo několikrát učinit pohyb, díky kterému působil mnohem jistěji.

Už při vůbec prvním potřesením rukou Trump získal pozici mírně nadřazeného. Kromě toho, že Putinovi stisknul dlaň, totiž přidržel svou levačkou jeho pravou ruku pod loktem. Následně ještě několikrát poklepal ruského prezidenta po rameni. „Opět dominantní pohyb,“ shrnuje Civiellová.

První potřesení rukou Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Ještě než se obě hlavy státu odebraly k soukromému jednání, promluvily krátce k novinářům, přičemž se usadily do bílých křesel. „Trumpův posed působí mnohem pohodlněji,“ sdělila analytička. V tomto srovnání je podle ní jasně vidět, že Putin je mnohem kratší než Trump.

Svou velikost se ruský prezident snaží alespoň trochu vykompenzovat tím, že si položil ruce na opěradla. Tak působí mohutněji. Mezítím si ale hraje s prsty, což podle expertky vypadá, jako by byl trochu nervózní. Americký prezident si oproti tomu ruce neopírá a jeho prsty jsou v dominantní pozici věže.

Posledním gestem, které podle Civiellové ukazuje na mírnou nejistotu ruské hlavy státu, je oční kontakt. Zatímco Donald Trump se na Putina několikrát přímo podívá, ruský prezident mu pohled oplatí jen zřídka. Většinu času kouká do země před sebe.

Autor: