Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Byl Tutanchamon otcem?

Záhadné mumie ve faraonově hrobce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záhadné mumie ve faraonově hrobce | foto: ARCHIV H.CARTERA/ČTK/KOLÁŽ ŠIMON/LN

KÁHIRA Egyptští badatelé zkoumají DNA dvou mumifikovaných dětských plodů, které byly uloženy v hrobce faraona Tutanchamona. Vědci chtějí zjistit, jestli šlo o mrtvě narozené potomky mladého faraona. Oznámil to generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Zahí Havás.

Dva drobné plody ženského pohlaví, zřejmě v pátém až sedmém měsíci prenatálního věku, nalezl už v roce 1922 při objevení hrobky britský archeolog Howard Carter. Od té doby však byly uschovány na lékařské fakultě v Káhiře a nikdy nebyly veřejně vystaveny nebo blíže zkoumány.

Testy jsou součástí širšího programu zkoumání DNA stovek mumií, který by mohl podle Haváse pomoci určit Tutanchamonovu rodinnou linii, která zůstává dodnes mezi mnohými egyptology záhadou.

Egypťané s testy nepospíchají
Převládá názor, že otcem Tutanchamona byl „kacířský“ faraon Achnaton (původně Amenhotep IV.), který se pokoušel zavést kult jediného boha Atona, a jeho matkou zřejmě jedna z vedlejších Achnatonových manželek Kija. Podle jiných názorů byl Tutanchamon synem méně známého faraona, který na trůn nastoupil po Achnatonovi.

Badatelé se domnívají, že se Tutanchamon ve věku dvanácti let oženil s Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti – tedy s nevlastní sestrou, a že pár nezanechal žádné žijící potomky. Faraon zemřel velmi mladý, ve věku mezi osmnácti a devatenácti lety. Celý program má zahrnout zkoumání vzorků všech panovnických mumií, včetně dvou tuctů těch, které dosud nebyly identifikovány a jsou součástí sbírek Egyptského muzea v Káhiře.

Nejvyšší rada pro památky Egypta byla v minulosti kritizována pro zveřejňování neúplných zpráv z archeologických výzkumů. Britský deník The Guardian připomněl případ královny Hatšepsut. Identifikace mumie egyptské panovnice byla radou oznámena v červnu loňského roku, později se však ukázalo, že vědci stále nejsou s testy DNA hotovi. Tajemník Zahí Havás dlouho zamítal žádosti zahraničních odborníků podílet se na výzkumech. Účast neegyptských badatelů v nejnovějším programu povolil pouze za podmínky, že testy DNA budou pod kontrolou Egypťanů.

Tutanchamon
v Brně
Radiolog a člen egyptského týmu Ašraf Selim uvedl, že testování plodů by mohlo trvat několik měsíců. Vědci zatím mumie zkoumali pomocí tomografu a odebrali vzorky tkání pro testy DNA. „Chceme objevit důkazy a zjistit pravdu o historii egyptských vládců,“ dodal Selim. Čeští zájemci o starověký Egypt budou již brzy moci obdivovat přesnou repliku Tutanchamonova hrobového komplexu. Výstava s názvem „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ začíná 16. října v brněnské Titanic Hall.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
BI SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč