Testy jsou součástí širšího programu zkoumání DNA stovek mumií, který by mohl podle Haváse pomoci určit Tutanchamonovu rodinnou linii, která zůstává dodnes mezi mnohými egyptology záhadou.
Egypťané s testy nepospíchají
Převládá názor, že otcem Tutanchamona byl „kacířský“ faraon Achnaton (původně Amenhotep IV.), který se pokoušel zavést kult jediného boha Atona, a jeho matkou zřejmě jedna z vedlejších Achnatonových manželek Kija. Podle jiných názorů byl Tutanchamon synem méně známého faraona, který na trůn nastoupil po Achnatonovi.
Badatelé se domnívají, že se Tutanchamon ve věku dvanácti let oženil s Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti – tedy s nevlastní sestrou, a že pár nezanechal žádné žijící potomky. Faraon zemřel velmi mladý, ve věku mezi osmnácti a devatenácti lety. Celý program má zahrnout zkoumání vzorků všech panovnických mumií, včetně dvou tuctů těch, které dosud nebyly identifikovány a jsou součástí sbírek Egyptského muzea v Káhiře.
Nejvyšší rada pro památky Egypta byla v minulosti kritizována pro zveřejňování neúplných zpráv z archeologických výzkumů. Britský deník The Guardian připomněl případ královny Hatšepsut. Identifikace mumie egyptské panovnice byla radou oznámena v červnu loňského roku, později se však ukázalo, že vědci stále nejsou s testy DNA hotovi. Tajemník Zahí Havás dlouho zamítal žádosti zahraničních odborníků podílet se na výzkumech. Účast neegyptských badatelů v nejnovějším programu povolil pouze za podmínky, že testy DNA budou pod kontrolou Egypťanů.
Tutanchamon v Brně
Radiolog a člen egyptského týmu Ašraf Selim uvedl, že testování plodů by mohlo trvat několik měsíců. Vědci zatím mumie zkoumali pomocí tomografu a odebrali vzorky tkání pro testy DNA. „Chceme objevit důkazy a zjistit pravdu o historii egyptských vládců,“ dodal Selim. Čeští zájemci o starověký Egypt budou již brzy moci obdivovat přesnou repliku Tutanchamonova hrobového komplexu. Výstava s názvem „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ začíná 16. října v brněnské Titanic Hall.