Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byt Anny Frankové ukryje spisovatele

Magazín

  19:39
Byt, v němž začala Anna Franková psát svůj deník, než se musela schovat před nacisty v jiném domě, byl restaurován a přeměněn v útočiště pro pronásledované literáty. Amsterodamská agentura Města pomoci tu každoročně ubytuje jednoho spisovatele, kterému v jeho vlasti hrozí cenzura nebo dokonce smrt.

Anna Franková. foto: Anne Frank FondsReprofoto

Prvním obyvatelem třípokojového bytu v Merwedepleinu na jihu Amsterodamu se stal dvaatřicetiletý alžírský spisovatel a básník Mahdí Ašeršúr.

Na citlivé rekonstrukci příbytku se podílel celý tým specialistů, kteří se opírali o fotografie z rodinného archivu Frankových a také o poznámky z dopisů, jež psala Anna.

Ukončení stavebních prací, které místu vrátily atmosféru 30. let minulého století, se zúčastnil amsterodamský starosta Job Cohen a také poslední žijící příbuzný Anny, její bratranec Buddy Elias. Židovská rodina Frankových tu bydlela v letech 1933 až 1942. Archiváři nalezli dokumenty, z nichž vyplývá, že Annin otec platil nájem za byt i v roce 1943, zjevně v naději, že se tam rodina po válce opět vrátí.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...