6. července 2008 13:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Byt v Tel Avivu ukrývá dokumenty o Kafkovi

Franz Kafka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Franz Kafka - ilustrační foto | foto: www.geocities.com

JERUZALÉM Byt, který v Tel Avivu vlastnila Esther Hoffeová, někdejší sekretářka spisovatel Maxe Broda, by mohl ukrývat zatím neznámé dokumenty o životě a díle pražského literárního velikána židovského původu Franze Kafky. Píše o tom izraelský list Haarec.

Deník upřesňuje, že Kafka, který žil v letech 1883 až 1924, poskytl dokumenty svému příteli Brodovi. Ten se v Palestině pod britskou správou staral o editaci Kafkova díla.

Brod zemřel v roce 1968 a dokumenty zdědila jeho sekretářka Hoffeová, která se rozhodla, že je badatelům nezpřístupní. Část listin dokonce nechala uložit v bezpečí jedné švýcarské banky, zatímco několik dalších listin dala do prodeje.

Po smrti Hoffeové přešly Kafkovy dokumenty dědictvím na její dvě dcery. Zatím není jasné, jak s listinami naloží. Záležitost vyvolává v těchto dnech větší pozornost, protože na nadcházející čtvrtek připadá 125. výročí Kafkova narození.
ČTK, Lidovky.cz