Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý Goebbelsův pozemek je na prodej

Magazín

  18:30
BERLÍN - Někdejší luxusní pozemek nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse je na prodej. Nemovitost zahrnující dvě stavení a přilehlé pozemky se nachází na ostrově Schwanenwerder na Wannsee, oblíbeném výletním jezeře Berlíňanů.

Joseph Goebbels na pražské Kampě. foto: ČTK

Hitlerův pohlavár odsud podle německých médií vyrážel i za svou milenkou, českou filmovou herečkou Lídou Baarovou.

Vyvolávací cena nemovitosti, k níž patří přes 80 metrů břehu jezera a na níž se nachází mnoho stromů, nebyla stanovena. "Trh rozhodne, za kolik se to prodá," řekla Irina Dähneová, mluvčí realitní kanceláře, která zprostředkovává prodej nemovitostí pro město Berlín.

Pozemky na adrese Inselstrasse 8 mají podle kanceláře "exkluzivní polohu" s "překrásným výhledem na vodu". Goebbels tu kdysi přijímal četné nacistické pohlaváry od samotného Adolfa Hitlera po architekta Alberta Speera. Měl ze svého sídla blízko k nedaleko žijící Lídě Baarové, s níž měl románek, jenž málem zničil jeho manželství. Nedaleko jsou i filmové ateliery, kde Baarová natáčela.

Goebbels u jezera žil s manželkou Magdou a dětmi v letech 1936 až 1943. Pozemek má celkovou rozlohu 6640 metrů čtverečních, oba domy mají užitnou plochu 710 metrů čtverečních. Zástavba však neodpovídá tomu, jak místo vypadalo v Goebbelsově době. Pouze základy a sklepy jsou původní.

Až do loňska si jeden z domů od města pronajímala mezinárodní nezisková organizace Aspen Institute. Berlín si vyhrazuje právo lokalitu nakonec neprodat, pokud bude nabízená cena příliš nízká. Odmítnout nejvyšší nabídku může i v případě, že bude vítězný subjekt podezřelý z úmyslu glorifikovat Goebbelsovu minulost.

Ostrov Schwanenwerder začal být využíván k bydlení koncem 19. století a brzy se sem nastěhovaly některé z nejbohatších berlínských rodin, často židovských.

Krátce poté, co se nacisté v roce 1933 ujali moci, umístili příslušníci oddílů SA vlajku s hákovým křížem na místní vodárenskou věž, aby zastrašili židovské obyvatele. Zatímco ti v následujících letech uprchli, novými obyvateli ostrova se stávali příslušníci nacistické elity včetně Hitlerova architekta Alberta Speera nebo osobního lékaře nacistického vůdce Theodora Morella. Dokonce i samotný Hitler uvažoval, že se sem přestěhuje.

Goebbels pozemky koupil v roce 1936 od tehdejšího šéfa Deutsche Bank Oscara Schlittera za 270.000 říšských marek, což byla ve své době obrovská suma.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!