Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý Goebbelsův pozemek je na prodej

Magazín

  18:30
BERLÍN - Někdejší luxusní pozemek nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse je na prodej. Nemovitost zahrnující dvě stavení a přilehlé pozemky se nachází na ostrově Schwanenwerder na Wannsee, oblíbeném výletním jezeře Berlíňanů.

Joseph Goebbels na pražské Kampě. foto: ČTK

Hitlerův pohlavár odsud podle německých médií vyrážel i za svou milenkou, českou filmovou herečkou Lídou Baarovou.

Vyvolávací cena nemovitosti, k níž patří přes 80 metrů břehu jezera a na níž se nachází mnoho stromů, nebyla stanovena. "Trh rozhodne, za kolik se to prodá," řekla Irina Dähneová, mluvčí realitní kanceláře, která zprostředkovává prodej nemovitostí pro město Berlín.

Pozemky na adrese Inselstrasse 8 mají podle kanceláře "exkluzivní polohu" s "překrásným výhledem na vodu". Goebbels tu kdysi přijímal četné nacistické pohlaváry od samotného Adolfa Hitlera po architekta Alberta Speera. Měl ze svého sídla blízko k nedaleko žijící Lídě Baarové, s níž měl románek, jenž málem zničil jeho manželství. Nedaleko jsou i filmové ateliery, kde Baarová natáčela.

Goebbels u jezera žil s manželkou Magdou a dětmi v letech 1936 až 1943. Pozemek má celkovou rozlohu 6640 metrů čtverečních, oba domy mají užitnou plochu 710 metrů čtverečních. Zástavba však neodpovídá tomu, jak místo vypadalo v Goebbelsově době. Pouze základy a sklepy jsou původní.

Až do loňska si jeden z domů od města pronajímala mezinárodní nezisková organizace Aspen Institute. Berlín si vyhrazuje právo lokalitu nakonec neprodat, pokud bude nabízená cena příliš nízká. Odmítnout nejvyšší nabídku může i v případě, že bude vítězný subjekt podezřelý z úmyslu glorifikovat Goebbelsovu minulost.

Ostrov Schwanenwerder začal být využíván k bydlení koncem 19. století a brzy se sem nastěhovaly některé z nejbohatších berlínských rodin, často židovských.

Krátce poté, co se nacisté v roce 1933 ujali moci, umístili příslušníci oddílů SA vlajku s hákovým křížem na místní vodárenskou věž, aby zastrašili židovské obyvatele. Zatímco ti v následujících letech uprchli, novými obyvateli ostrova se stávali příslušníci nacistické elity včetně Hitlerova architekta Alberta Speera nebo osobního lékaře nacistického vůdce Theodora Morella. Dokonce i samotný Hitler uvažoval, že se sem přestěhuje.

Goebbels pozemky koupil v roce 1936 od tehdejšího šéfa Deutsche Bank Oscara Schlittera za 270.000 říšských marek, což byla ve své době obrovská suma.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat