Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bývalý Goebbelsův pozemek je na prodej

Joseph Goebbels na pražské Kampě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joseph Goebbels na pražské Kampě. | foto: ČTK

BERLÍN Někdejší luxusní pozemek nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse je na prodej. Nemovitost zahrnující dvě stavení a přilehlé pozemky se nachází na ostrově Schwanenwerder na Wannsee, oblíbeném výletním jezeře Berlíňanů.

Hitlerův pohlavár odsud podle německých médií vyrážel i za svou milenkou, českou filmovou herečkou Lídou Baarovou.

Vyvolávací cena nemovitosti, k níž patří přes 80 metrů břehu jezera a na níž se nachází mnoho stromů, nebyla stanovena. "Trh rozhodne, za kolik se to prodá," řekla Irina Dähneová, mluvčí realitní kanceláře, která zprostředkovává prodej nemovitostí pro město Berlín.

Pozemky na adrese Inselstrasse 8 mají podle kanceláře "exkluzivní polohu" s "překrásným výhledem na vodu". Goebbels tu kdysi přijímal četné nacistické pohlaváry od samotného Adolfa Hitlera po architekta Alberta Speera. Měl ze svého sídla blízko k nedaleko žijící Lídě Baarové, s níž měl románek, jenž málem zničil jeho manželství. Nedaleko jsou i filmové ateliery, kde Baarová natáčela.

Goebbels u jezera žil s manželkou Magdou a dětmi v letech 1936 až 1943. Pozemek má celkovou rozlohu 6640 metrů čtverečních, oba domy mají užitnou plochu 710 metrů čtverečních. Zástavba však neodpovídá tomu, jak místo vypadalo v Goebbelsově době. Pouze základy a sklepy jsou původní.

Až do loňska si jeden z domů od města pronajímala mezinárodní nezisková organizace Aspen Institute. Berlín si vyhrazuje právo lokalitu nakonec neprodat, pokud bude nabízená cena příliš nízká. Odmítnout nejvyšší nabídku může i v případě, že bude vítězný subjekt podezřelý z úmyslu glorifikovat Goebbelsovu minulost.

Ostrov Schwanenwerder začal být využíván k bydlení koncem 19. století a brzy se sem nastěhovaly některé z nejbohatších berlínských rodin, často židovských.

Krátce poté, co se nacisté v roce 1933 ujali moci, umístili příslušníci oddílů SA vlajku s hákovým křížem na místní vodárenskou věž, aby zastrašili židovské obyvatele. Zatímco ti v následujících letech uprchli, novými obyvateli ostrova se stávali příslušníci nacistické elity včetně Hitlerova architekta Alberta Speera nebo osobního lékaře nacistického vůdce Theodora Morella. Dokonce i samotný Hitler uvažoval, že se sem přestěhuje.

Goebbels pozemky koupil v roce 1936 od tehdejšího šéfa Deutsche Bank Oscara Schlittera za 270.000 říšských marek, což byla ve své době obrovská suma.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?