Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bzučivý jekot o víkendech. Jak a kdo vymyslel cirkulárku?

Cirkulárka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cirkulárka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Málokterý zvuk patří k českému venkovu tak neodmyslitelně jako bzučivý jekot cirkulárky, která se prokousává tlustým polenem nebo dlouhou latí. I kvůli němu v některých obcích – především tam, kam na víkendy přijíždějí lufťáci – přijímají vyhlášky zakazující hlučné práce alespoň v neděli. Zatím však lidstvo za tenhle geniální, více než 200letý vynález nenašlo náhradu.

Rozdvojení nejrůznějších materiálů pomocí ozubeného kovového pásu je známo už od nepaměti – historikové uvádějí jako nejstarší rok 2700 před naším letopočtem a jako místo vzniku Egypt. První pily byly charakteristické a dodnes hojně užívané obloukové s pásem zubů upevněným do dřevěného oblouku a hodily se – stejně jako dnes – ve stavebnictví nebo v přípravě dřeva na topení. V průběhu staletí se osvědčený nástroj zdokonaloval, vznikly různé typy pil, ale všechny stále závisely na fyzicky náročném, opakovaném pohybu pilou sem a tam. Až do dřevařství konečně přišla revoluce v podobě kotoučové či okružní pily, familiárně nazývané cirkulárka.

O tom, kdo vymyslel nekonečnou pilu, se vedou spory. Dokonce o jejím vzniku dlouhá léta přežíval jeden mýtus. Dnes se má všeobecně za to, že cirkulárku roku 1777 – tedy před 240 lety – vynalezl Samuel Miller z anglického Southamptonu. I když je dost možné, že kotoučová pila se tou dobou už mnohde používala (podle některých se v Holandsku objevila už o celé století dříve), málo známý výrobce námořních plachet byl první, kdo toho roku získal patent.

V Americe si dlouho vyprávěli, že cirkulárku vymyslela roku 1813 Tabitha Babbittová, členka náboženského hnutí shakerů. Prý si jednoho dne všimla, jak se truhláři lopotí s dřevařskou pilou, a rozhodla se jim práci usnadnit. A tak si vyrobila ozubené kolečko, které roztočila pedálem svého kolovratu – a kotoučovka byla na světě, stačilo její velikost upravit pro průmyslové potřeby. Zvěsti o jejím prvenství však byly vyvráceny objevem Millerova patentu.

Buď jak buď, cirkulárka nejen výrazně usnadnila fyzicky namáhavou práci, ale hlavně ji urychlila. Roku 1927 přibyla její ruční verze, v následujících desetiletích technici přicházeli se zdokonaleními a český chalupář s kutilskými zlepšováky. Jen si musí dávat pozor na tu neděli.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...