Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Časopis Čtyřlístek oslavil své 600. vydání. Výtisk pokřtili bublinami

Magazín

  21:11
PRAHA - V pražském divadle Metro v pátek desítkami bublin z bublifuků pokřtili jubilejní 600. vydání časopisu Čtyřlístek. Dětský komiks baví čtenáře napříč generacemi již 46 let. Za přítomnosti autorů manželů Němečkových se role kmotry ujala Kateřina Janků, stříbrná medailistka ve skoku o tyči ze světového šampionátu v atletice 2007, a děti vybrané z publika.

„Se Čtyřlístkem jsem vyrůstala a velice ráda ho používám i dnes při své vlastní práci s dětmi ve sportovní školce, kde působím,“ uvedla Janků.

Ikona mezi českými komiksy, Čtyřlístek má interaktivní výstavu

Součástí programu bylo divadelní představení Čtyřlístek v pohádce. Akci předcházela autogramiáda Jaroslava Němečka, duchovního otce a dlouholetého kreslíře. „Na dalších šest set dílů to nevypadá, další stovka by mi stačila,“ podotkl k budoucnosti komiksu.

Výstava časopisu Čtyřlístek

Křest byl součástí oslav výročí Čtyřlístku, které se do 23. prosince konají v rámci výstavy v Galerii umění pro děti GUD. „Výstava chce děti seznámit s jednotlivými postavami, a to jejich aktivním zapojením do hry a poznání. Cestou putování v galerii budou odhalovat hlavní tajemství přátel Bobíka, Fifinky, Myšpulína a Pindi,“ sdělila Kateřina Samková, ředitelka Galerie GUD.

Čtyřlístek ve službách krále. Ale hlavně mamonu

Čtyři kamarády vymysleli manželé Němečkovi. „Za odpoledne jsem je měl nakreslené,“ vzpomínal před časem Němeček, který od začátku věděl, že nechce lidské postavičky. „Nejsem kreslíř pro realistickou kresbu. Věděl jsem, že to má být pro děti, a že vhodná volba budou zvířátka s lidskými vlastnostmi. A ukázalo se, že to byla dobrá volba, protože třeba Rychlé šípy nelze poslat do kosmu. Pokud by naši autoři byli ve vymýšlení příběhů omezováni možnostmi jejich reálného uskutečnění, těžko bychom vydrželi tolik let,“ dodal.

Historie Čtyřlístku

Idea Čtyřlístku vznikala v 60. letech, první číslo vyšlo až po srpnové okupaci v roce 1968, kdy socialistický režim začal přitvrzovat. Menší nakladatelství ale nebylo podle Němečka tak na očích. První čísla vyšla v Orbisu, který vydával populárně naučné tituly z oblasti divadla, filmu a fotografie. Velká nakladatelství zasáhly politické prověrky, lidé, kteří se proti režimu veřejně postavili, museli přestat publikovat, což byl i případ autorky textu Ljuby Štíplové.

V době největší slávy měl Čtyřlístek náklad 220.000 výtisků. Po roce 1989 klesl na 45.000 výtisků, v posledních letech se opět zvedl až na 60.000 výtisků. Vydavatelství Čtyřlístek vede Němečkův syn Vít. „Já už jsem jen autor, on s mojí manželkou rozpohyboval muzeum v Doksech, které každý rok navštíví kolem 29.000 lidí,“ dodal výtvarník. Radost mu dělá emise poštovních známek, kterých vyšlo celkem sedm milionů, celovečerní film i knižní vydání nejstarších dílů Čtyřlístku.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!