7. dubna 2009 16:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čečenský prezident vyzval k polygamii

Čečenské ženy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čečenské ženy - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

GROZNYJ Kremlem podporovaný čečenský prezident Ramzan Kadyrov dnes vyzval místní muže, aby si pořídili druhou manželku. Připomněl jim, že jim to povoluje muslimská tradice, a nepřímo je tak vybídl, aby ignorovali ruské zákony.

Analytikové to považují za projev Kadyrovovy snahy získat větší nezávislost na Moskvě, píše agentura Reuters.

Kadyrov zavedl v zemi řadu zákonů vycházejících z islámu. například nařídil ženám pracujícím ve vládních úřadech nosit šátky a pravidelně zakazuje požívání alkoholu.

"Jsem přesvědčen, že dnes potřebujeme polygamii," řekl Kadyrov v rozhovoru pro ruský státní list Rossijskaja gazeta.

Čečenský prezident Ramzan Kardynov

"Žádný takový zákon neexistuje, ale já každému říkám: ten, kdo si to přeje a kdo si to může dovolit, měl by si pořídit druhou manželku." Připomněl, že v Čečensku je více žen než mužů a všichni si potřebují uspořádat život.

Lepší druhá žena, než mrtvá, tvrdí Kadyrov

"Mnohoženství povolují naše zvyky, naše tradice. Pokud se ale mladá dívka nebo rozvedená žena schází s nějakým mužem, pak ji bratr zabije a zabije i toho muže. Je lepší být druhou nebo třetí ženou než ženou zabitou," řekl Kadyrov.

Polygamie může podle něho v Čečensku existovat bez zákona stejně jako v Moskvě existuje velmi rozšířená prostituce přesto, že ji zákon zakazuje. V Čečensku podle něho prostituce neexistuje.

Čečensko, ležící při jižních hranicích Ruska, je nyní relativně klidnou zemí po dvou válkách mezi separatistickými povstalci a islámskými radikály proti vládě Moskvy, které začaly v roce 1994.

Analytikové tvrdí, že Kreml poskytl Kadyrovovi větší nezávislost než jiným oblastem výměnou za to, že udrží v této provincii pořádek.

Kritikové ale varují, že Kadyrov se jednoho dne pokusí vymanit tento region z kontroly Moskvy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz