Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech chce přeplavat Atlantik na voru ze smrkového dřeva. Trénuje na Lipnu

Magazín

  6:00
FRYMBURK (ČESKOKRUMLOVSKO) - První testy na vodě má za sebou vor, na němž chce český mořeplavec Josef Boháč se svou posádkou zdolat Atlantický oceán. Plavidlo z dřevěných kulatin v těchto dnech zkouší na hladině lipenské nádrže. Boháč věří, že pokud se vše podaří, mohl by se na plavbu z Evropy do Ameriky vydat v příštím roce. Atlantický oceán na voru ještě nikdo na světě nepřekonal.

Vor ze šestnácti smrkových kmenů, který se má vydat na devět tisíc kilometrů dlouhou pouť přes Atlantický oceán. foto: ČTK

„Zatím jsme zkoušeli plavbu pomocí motoru. Plachty teprve budeme vyrábět,“ řekl ČTK Boháč. Podle něj zatím vor nevykazuje žádné nedostatky a jeví se jako spolehlivé plavidlo. Boháč uvedl, že Atlantik chce přeplout bez motoru. Vor by měl plout pomocí plachet poháněných větrem. „My bychom ten motor opravdu vůbec nepotřebovali, ale je to nutnost kvůli manipulaci v přístavech. Tam je zakázáno plout jen na plachty,“ řekl Boháč.

Smrkové kmeny

Expedice má začít v Portugalsku. Bude ji čekat asi devět tisíc kilometrů dlouhá cesta po vodě. Vor se skládá ze 16 smrkových kmenů. Každý z nich má objem metr krychlový. 

I ve volbě materiálů Boháč usiluje o jistý primát. Zatím všechny vory, které se vydaly na Atlantik, byly vyrobeny z balzového dřeva. „Na smrkových kmenech to nikdo nezkoušel. Balzové je mnohem lehčí a voda ho tím pádem snadněji nadnáší,“ řekl Boháč.

Uvedl, že momentálně dává dohromady posádku, která by měla být čtyřčlenná. „Trošku je problém na to lidi získat,“ uvedl. Musí také sehnat peníze na expedici, přesnou částku zatím nedokáže uvést. Ale jen náklady na dopravení voru do Portugalska činí přibližně 400 tisíc korun.

Svůj vor testuje mořeplavec na hladině lipenské nádrže.
Vor se skládá ze 16 smrkových kmenů. Každý z nich má objem metr krychlový.

Plavbu přes Atlantik bere Boháč jako sportovní výkon. A částečně to vnímá jako část své životní filozofie. „Já jsem prostě zvyklý být na vodě, plavím se na všem možné. Život na moři je pro mě zkrátka vším,“ řekl.

Autor: