7. června 2011 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čech vytvořil obřího Cyrila a Metoděje z písku

Český umělec vytváří v Nitře téměř šestimetrové sousoší z písku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český umělec vytváří v Nitře téměř šestimetrové sousoší z písku | foto: ČTK

Téměř šest metrů vysoké sousoší zobrazující svaté Cyrila a Metoděje vytváří v jihoslovenské Nitře z desítek tun písku český umělec Radovan Živný. Dílo bude součástí výstavy soch z písku a připomene rovněž příchod dvou soluňských bratrů na Velkou Moravu. Před více než tisíci lety tam přinesli křesťanství i nové písmo a umožnili tak rozvoj slovanské kultury.

Český umělec se chce se sousoším, které je kopií díla slovenské sochařky Ľudmily Cvengrošové, dostat do knihy rekordů v kategorii nejvyšší středoevropská písková socha. Umístěna bude na jednom z náměstí v centru města.

"V loňském roce vytvořil Radovan Živný v rámci Golden Sand festivalu Olomouc písečnou kopii morového sloupu na hlavním náměstí v Olomouci a zapsal se tím do české knihy rekordů. Letos chce vlastní rekord překonat," uvedli organizátoři akce. Socha v Olomouci byla více než pět metrů vysoká a vážila téměř sto tun.

Český umělec vytváří v Nitře téměř šestimetrové sousoší z písku

Festivalu v Nitře se zúčastní celkem osm umělců, kteří svá díla začnou tvořit koncem měsíce v jednom z nákupních center města. Zájemci je budou moci shlédnout začátkem července, vystavena budou do poloviny srpna.

Z Česka se akce zúčastní také sochař Tomáš Bosambo, který by měl podle pořadatelů vytvořit 3,5 metrů vysoké dílo. Představí se také umělci z Japonska, Irska, Nizozemska, Itálie a jeden domácí sochař. Předchozí ročníky festivalu se uskutečnily v Olomouci a Brně.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz