Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čechům se líbí Slováci, nemáme rádi Araby a Afghánce

Magazín

  19:19
Čechům jsou z jiných národů nejsympatičtější Slováci, následují Francouzi. Na opačném konci žebříčku jsou Palestinci a Iráčané, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě prosincového průzkumu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

CVVM do seznamu 24 národů zařadilo i Čechy. Ti jsou Čechům vůbec nejsympatičtější. Tak tomu bylo i v minulých letech, kdy CVVM tento průzkum dělala.

Pokud jde o vztah k jiným národům, dlouhodobě nejsympatičtější jsou podle dotázaných Slováci. Účastníci výzkumu je na sedmibodové škále, kde jednička znamenala "velmi sympatičtí" a sedm "velmi nesympatičtí", Slováky odhodnotili číslem 2,09. "Z toho je zřejmé, že Slováci jsou zde i po osmnácti letech od rozdělení společné federace vnímáni jako nám jednoznačně nejbližší národ, který vlastně ani není příliš brán jako cizí," uvedli autoři výzkumu.

Američani ještě ano, Číňané už ne
Francouzi, kteří v očích Čechů skončili hned za Slováky, za nimi mají odstup více než tří desetin, odstup dalších vybraných národů byl ještě větší. Převážně pozitivní vztah respondenti vyjadřovali také k Švédům, Angličanům, Rakušanům, Polákům, Řekům či Američanům, u kterých se průměry odpovědí pohybovaly v rozmezí od 2,55 do 3,36. Spíše pozitivní postoje s průměrem stále ještě zřetelně pod úrovní čísla čtyři zaznamenalo CVVM i ve vztahu k Japoncům, Němcům, Maďarům a mírně i k Indům.

ČTĚTE JINDE:

Celkově neutrální postoj s průměrem okolo čtyř se objevil v případě Litevců. Mírně nad středem škály (v rozmezí 4,18 - 4,61) se čísla pohybovala u Rusů, Srbů, Ukrajinců a Číňanů, poněkud výše (4,8 - 5,05) pak u Izraelců, Turků a Kurdů. Nejméně sympatií respondenti vyjadřovali ve vztahu k Afgháncům, Palestincům a Iráčanům, u nichž se vážené průměry pohybovaly poměrně vysoko nad úrovní pět, a to v rozmezí od 5,39 do 5,50.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat