Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čechům se líbí Slováci, nemáme rádi Araby a Afghánce

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Čechům jsou z jiných národů nejsympatičtější Slováci, následují Francouzi. Na opačném konci žebříčku jsou Palestinci a Iráčané, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě prosincového průzkumu.

CVVM do seznamu 24 národů zařadilo i Čechy. Ti jsou Čechům vůbec nejsympatičtější. Tak tomu bylo i v minulých letech, kdy CVVM tento průzkum dělala.

Pokud jde o vztah k jiným národům, dlouhodobě nejsympatičtější jsou podle dotázaných Slováci. Účastníci výzkumu je na sedmibodové škále, kde jednička znamenala "velmi sympatičtí" a sedm "velmi nesympatičtí", Slováky odhodnotili číslem 2,09. "Z toho je zřejmé, že Slováci jsou zde i po osmnácti letech od rozdělení společné federace vnímáni jako nám jednoznačně nejbližší národ, který vlastně ani není příliš brán jako cizí," uvedli autoři výzkumu.

Američani ještě ano, Číňané už ne
Francouzi, kteří v očích Čechů skončili hned za Slováky, za nimi mají odstup více než tří desetin, odstup dalších vybraných národů byl ještě větší. Převážně pozitivní vztah respondenti vyjadřovali také k Švédům, Angličanům, Rakušanům, Polákům, Řekům či Američanům, u kterých se průměry odpovědí pohybovaly v rozmezí od 2,55 do 3,36. Spíše pozitivní postoje s průměrem stále ještě zřetelně pod úrovní čísla čtyři zaznamenalo CVVM i ve vztahu k Japoncům, Němcům, Maďarům a mírně i k Indům.

ČTĚTE JINDE:

Celkově neutrální postoj s průměrem okolo čtyř se objevil v případě Litevců. Mírně nad středem škály (v rozmezí 4,18 - 4,61) se čísla pohybovala u Rusů, Srbů, Ukrajinců a Číňanů, poněkud výše (4,8 - 5,05) pak u Izraelců, Turků a Kurdů. Nejméně sympatií respondenti vyjadřovali ve vztahu k Afgháncům, Palestincům a Iráčanům, u nichž se vážené průměry pohybovaly poměrně vysoko nad úrovní pět, a to v rozmezí od 5,39 do 5,50.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.