5. května 2019 10:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kdy začne ramadán? Muslimové pozorují oblohu, soud zřejmě rozhodne o pondělí

Ortodoxní muslimové (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ortodoxní muslimové (ilustrační foto) | foto: Reuters

Mekka (Saúdská Arábie) Saúdskoarabský nejvyšší soud v neděli oznámil, že v sobotu večer nikdo neohlásil novoluní, tedy začátek nového měsíce v lunárním kalendáři, jímž se řídí muslimský svět. Nový měsíc ohlásí začátek postního měsíce ramadánu. Nejvyšší soud v Saúdské Arábii doporučil pozorovat oblohu i v neděli večer, informovala saúdskoarabská agentura SPA. Podle univerzity Umm al-Kurá v Mekce začne ramadán v pondělí 6. května.

Nejvyšší soud to může potvrdit na dnešním večerním zasedání. Bude pro něj ale rozhodující, zda pozorovatelé oblohy oznámí, že spatřili nový měsíc.

Muslimové se řídí lunárním kalendářem, podle nějž má rok 354 nebo 355 dní. Ramadán je devátým měsícem tohoto roku a vyznavači islámu v něm nejedí za denního světla.

Jak píše Saudi Gazette, postit se bude 1,5 miliardy muslimů na celém světě. Od východu do západu slunce nebudou jíst ani pít a nemají kouřit. Mají se také vyvarovat hříšných myšlenek i činů.

Podle tradice byl právě v tomto měsíci proroku Mohamedovi zjeven korán. Ramadánový půst je jedním z pěti pilířů islámu. Kromě něj k nim patří vyznání víry, modlitba, poskytování almužny a pouť do Mekky.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!