Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdy začne ramadán? Muslimové pozorují oblohu, soud zřejmě rozhodne o pondělí

Magazín

  10:40
Mekka (Saúdská Arábie) - Saúdskoarabský nejvyšší soud v neděli oznámil, že v sobotu večer nikdo neohlásil novoluní, tedy začátek nového měsíce v lunárním kalendáři, jímž se řídí muslimský svět. Nový měsíc ohlásí začátek postního měsíce ramadánu. Nejvyšší soud v Saúdské Arábii doporučil pozorovat oblohu i v neděli večer, informovala saúdskoarabská agentura SPA. Podle univerzity Umm al-Kurá v Mekce začne ramadán v pondělí 6. května.
Ortodoxní muslimové (ilustrační foto)

Ortodoxní muslimové (ilustrační foto) foto: Reuters

Nejvyšší soud to může potvrdit na dnešním večerním zasedání. Bude pro něj ale rozhodující, zda pozorovatelé oblohy oznámí, že spatřili nový měsíc.

Muslimové se řídí lunárním kalendářem, podle nějž má rok 354 nebo 355 dní. Ramadán je devátým měsícem tohoto roku a vyznavači islámu v něm nejedí za denního světla.

Jak píše Saudi Gazette, postit se bude 1,5 miliardy muslimů na celém světě. Od východu do západu slunce nebudou jíst ani pít a nemají kouřit. Mají se také vyvarovat hříšných myšlenek i činů.

Podle tradice byl právě v tomto měsíci proroku Mohamedovi zjeven korán. Ramadánový půst je jedním z pěti pilířů islámu. Kromě něj k nim patří vyznání víry, modlitba, poskytování almužny a pouť do Mekky.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat