Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ceny Via Bona: za hledání rodičů sirotkům i pomoc sociálně slabým

Matematika (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

Nadace Via rozdala dnes v Praze ceny za dárcovství. Ocenění Via Bona za filantropii se poprvé udílelo i za školní dobročinnost. Získali ho gymnazisté z Broumova. Další cenu si odnesli Jana Bečvářová za podporu náhradní rodinné péče a Ondřej Horecký za hledání adoptivních rodičů sirotkům v Tanzanii.

Porota vybírala ve všech kategoriích z celkem 116 nominací. "Tahounem růstu soukromého dárcovství byly loni firmy, jejich štědrost se meziročně zvýšila o 10,8 procenta," uvedl výkonný ředitel Nadace VIA Jiří Bárta. Společnosti loni věnovaly skoro 2,47 miliardy.

Cenu za školní dobročinnost, která se udílela poprvé, získali studenti třetího ročníku a septimy Gymnázia Broumov s učitelkou Šárkou Rambouskovou.

Rozhodli se totiž podporovat děti ze sociálně vyloučených rodin z broumovské Masarykovy základní školy. Jako dobrovolníci jim pomáhali s učením i ve volném čase. "Často je to poprvé, kdy se o děti někdo zajímá, mohou o sobě někomu vyprávět, svěřovat se. Jeden prvňáček dokonce navrhoval, že by rád propadl, aby za ním jistá slečna z tercie mohla dál docházet," říká Rambousková.

Podpora náhradních rodin, péče o sirotky v Africe, pomoc umírajícím

Cenu novinářů získala za několikaletou podporu Střediska náhradní rodinné péče pro opuštěné děti Jana Bečvářová. Podle pořadatelů tato lékárnice z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, která nyní žije v Paříži, nadchla k pomoci i své kolegy.

Kolik peněz darovali Češi v roce 2011

Podle údajů nadace loni firmy a jednotlivci věnovali na dobročinné účely téměř 3,81 miliardy korun.

  • Meziročně se částka zvedla o 5,4 %
  • Přibylo jednotlivců, kteří poskytují dary. Bylo jich o 4700 víc než předloni.
  • Průměrná věnovaná suma byla ale proti předchozímu roku nižší, činila 11.466 korun.

Srdcařem roku se stal Ondřej Horecký. Po dokončení vysoké školy odjel do ciziny, kde pečoval o ochrnuté lidi. Vydělané peníze pak použil na péči o sirotky v Africe. V roce 2006 založil sdružení Bez mámy, které pomáhá hledat v Tanzanii adoptivní rodiče pro tamní sirotky a navazuje spolupráci mezi českými a africkými školami.

Cenu za otevírání nových cest si vysloužila společnost Adastra. Podle pořadatelů se začala věnovat tématu, kterému se jiní vyhýbají. Loni se totiž stala hlavním partnerem kampaně Nebojme se zbytečně sdružení Cesta domů, které pomáhá umírajícím a jejich rodinám.

Cenu pro malou a střední firmu dostala společnost MIBCON za dlouhodobou podporu Nadačního fondu Klíček na pomoc vážně nemocným dětem a jejich blízkým. Do projektu se zapojili i zaměstnanci firmy, kteří sami pořádají sbírky. Cena pro velkou firmu za strategické dárcovství připadla společnosti KPMG ČR, která od roku 2004 podporuje ekologické sdružení Tereza. Poskytuje finance i právní poradenství, tiskne materiály či zajišťuje překlady. Cenu pro velkou firmu za podporu konkrétního projektu má společnost OKD, jejíž nadace loni rozdělila kolem devíti milionů korun na zaměstnávání postižených 30 chráněným dílnám a neziskovým organizacím. Podílela se i na vzniku e-shopu www.pracepostiženych.cz.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...