10. července 2006 11:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čerstvé matky: 62 a 9 let

Dvaašedesátiletá rodička se svým manželem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvaašedesátiletá rodička se svým manželem | foto: ČTK

LONDÝN, RIO DE JANEIRO V uplynulém týdnu došlo hned ke dvěma kontroverzním porodům. Zatímco v Británii přivedla dítě na svět dvaašedesátiletá žena, v amazonských pralesech se stala matkou teprve devítiletá holčička.

Britka Patti Farrantová, která pracuje jako dětská psychiatrička, čelí výrazné kritice, kterou její umělé oplodnění vyvolalo. „Nešli bychom do toho, kdybychom cítili, že nedokážeme být dost dobrými rodiči,“ brání se negativním reakcím.

Farrantová podstoupila umělé oplodnění pod vedením italského lékaře Severina Antinoriho, který na sebe upozornil už na počátku devadesátých let, kdy uměle oplodnil dvaašedesátiletou Italku. Itálie později přijala přísná opatření, jež mají podobným případům zamezit. Antinori se svěřil, že oplodnění Farrantové proto proběhlo na klinice v jednom ze států bývalého Sovětského svazu.

Farrantová porodila císařským řezem zdravého tříkilového syna, kterého pojmenovala JJ. Zatímco psychiatrička už má tři dospělé děti z předchozího manželství, pro jejího šedesátiletého manžela je JJ vůbec první potomek. Novopečená maminka se stala nejstarší matkou v celé Británii a jednou z nejstarších matek na světě. Rekord drží Rumunka Adriana Iliescuová, která loni porodila v 66 letech.

Opačný extrém představuje devítiletá indiánská holčička z kmene Apurina, která porodila v brazilském městě Manaus. Mladá matka je vysoká pouhých 130 centimetrů, přesto se jí podařilo dítě donosit a její dcerka se narodila zdravá. „Dívka si teprve začíná uvědomovat, že je matkou. Psychicky jde samozřejmě stále ještě o dítě - pořád si hraje s panenkami a dívá se v televizi na kreslené pohádky,“ líčí ošetřující lékařka Christiane da Costaová. Holčičku přivedla do nemocnice už před třemi měsíci starší sestra. Těhotná dívka měla malárii, zápal plic a silnou ušní infekci, takže si medici zprvu mysleli, že je hluchá a němá. Teď už prý slyší dobře a komunikuje s okolím.

Brazilská policie začala vyšetřovat, zda dívka nebyla znásilněna. Strážci zákona požádali o spolupráci antropology, kteří mají zjistit, zda je ve kmeni Apurina sex s mladými dívkami běžný. „Víme, že v některých kmenech se vyskytly velmi mladé těhotné dívky, ale o devítileté matce slyším poprvé,“ diví se da Costaová.

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?