Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Ve srovnání s dobou před deseti lety hodnotí lidé podle CVVM současnou společnost jako tolerantnější. Podle respondentů jsou Češi nyní mnohem tolerantnější k lidem s jiným politickým přesvědčením, k bohatým lidem a k homosexuálům.
Asi čtvrtina lidí by si za sousedy nepřála homosexuály, loni to bylo 29 procent lidí. V porovnání s průzkumem, který CVVM prováděla před šesti lety, jsou nyní lidé k homosexuálním sousedům výrazně tolerantnější - v roce 2003 nechtělo gaye za sousedy 42 procent lidí. Kuřáci by podle aktuálního průzkumu vadili 16 procentům respondentů a bohatí 12 procentům oslovených.
Lidé nechějí ani žít v sousedství bohatých
Drogově závislé lidi by za sousedy nechtělo 85 procent oslovených. Podle průzkumu, který CVVM provádělo loni, by jako sousedé vadili devíti z deseti občanů ČR. Kolem 80 procent lidí by nyní za sousedy nechtělo ani lidi s kriminální minulostí, což je přibližně stejně jako v loňském průzkumu.
Alkoholiky by si jako sousedy nepřálo 78 procent lidí, což je o pět procentních bodů méně než loni. Z průzkumu CVVM rovněž vyplývá, že žít v sousedství psychicky nemocných, cizinců, mladých lidí, gayů, bohatých a lidí s jiným politickým přesvědčením odmítají spíše ti, kteří svou životní úroveň označili za špatnou.
Češi starší 60 let častěji odmítají bydlení vedle alkoholiků a osob s homosexuální orientací. Lidé s neúplným nebo základním vzděláním spíše odmítají sousedství bohatých.
Lidé s dobrou životní úrovní jsou podle průzkumu CVVM tolerantnější, méně jim vadí bydlet v sousedství lidí s jinou barvou pleti. Mladí lidé od 20 do 29 let méně negativně hodnotí sousedství s drogově závislými lidmi a lidmi s kriminální minulostí.
Češi se rovněž domnívají, že lidé jsou nejvíce tolerantní k mladým lidem a lidem s jiným náboženským a politickým přesvědčením. K mladým i k lidem s jiným náboženským přesvědčením je tolerantní asi 85 procent dotazovaných.
Téměř 80 procent Čechů je podle oslovených tolerantní k lidem s jiným politickým přesvědčením. Nejméně jsou podle Čechů lidé tolerantní k alkoholikům, drogově závislým lidem a lidem s kriminální minulostí.
Podle CVVM hodnotí lidé ve srovnání s dobou před deseti lety současnou společnost jako tolerantnější. Na otázky z průzkumu CVVM, který se uskutečnil 2. až 9. března 2009, odpovídalo 1139 lidí starších patnácti let.