27. prosince 2016 6:41 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi o večírky nestojí. Víc jak polovina lidí bude slavit Silvestra doma

Silvestr na Staroměstském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestr na Staroměstském náměstí | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Více než polovina Čechů (53 procent) bude trávit Silvestra doma, tři procenta lidí budou naopak slavit v restauraci. Silvestra a oslavy s ním spojené si nenechá ujít valná většina lidí (88 procent). Průměrná útrata na poslední den roku se pohybuje kolem 800 korun. Vyplývá to z průzkumu řetězce Tesco, který má k dispozici.

Kromě domova a restaurace plánuje 15 procent lidí slavit Silvestra u přátel, dvě procenta v horském hotelu a tři procenta u rodičů. Čtvrtina Čechů má v plánu vlastní ohňostroj. Za pouštění rachejtlí nejčastěji utratí do 500 korun (39 procent). Desetina Čechů dá za rachejtle až 1500 korun. Téměř polovina dotázaných (48 pct) ale dává přednost pasivnímu sledování ohňostroje a aktivně se do jeho pouštění nezapojuje. Sedm procent lidí se ohňostroje a rachejtlí bojí.

Pokud jde o to, s kým lidé oslavují konec roku, 61 procent respondentů uvedlo rodinu, 29 procent partnera či partnerku a 26 procent přátele. Za silvestrovskou hostinu většina utratí od 600 Kč až 1000 Kč. Čtyři procenta lidí za ni dají až 3000 korun. Většina útraty padne na sýry, které kupuje 83 procent Čechů, uzeniny (77 pct) a ovoce (61 pct). Z alkoholu pak převládají šumivá vína (80 pct), pouze třetina lidí kupuje tvrdý alkohol.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.