23. května 2007 10:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi tělesnou výškou přerostli Američany

Evropané rostou do větší výšky než Američané. Vědci tvrdí, že je to díky lepšímu sociálnímu systému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropané rostou do větší výšky než Američané. Vědci tvrdí, že je to díky lepšímu sociálnímu systému. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ačkoliv jsou Spojené státy nejmocnější zemí světa, minimálně v jednom ohledu začínají Češi Američany převyšovat. Němečtí a američtí vědci, posuzující fyzické parametry jednotlivých národů, totiž došli k zajímavému závěru. Evropané, včetně Čechů, totiž v posledních padesáti letech rostou tělesně mnohem rychleji než obyvatelé USA.

Zatímco ještě před druhou světovou válkou byli Američané obecně vyšší než lidé v Evropě, po válce se výškový rozdíl začal vyrovnávat a dnes například průměrný osmnáctiletý muž v Česku měří o tři centimetry víc než jeho americký vrstevník. Důvodem je údajně odlišný sociální systém.

„Ve Spojených státech žije zhruba 15 % populace bez zdravotního pojištění, a tedy bez dobré lékařské péče, stejně jako bez sociálního zajištění. Většina evropských států přitom tento druh sociální ochrany zajišťuje celé populaci,“ uvedl John Komlos z Univerzity Ludwiga Maximiliána v Mnichově.

Tým vědců pod vedením Komlose v závěrech své studie přikládá právě hlubokým sociálním rozdílům mezi obyvateli USA zásadní význam pro to, že jsou dnes Evropané vyšší než Američané. „Domníváme se, že evropský zdravotnický systém a vysoké sociální zajištění vytváří lepší podmínky pro růst populace než systém používaný ve Spojených státech,“ uvedl Komlos v časopise Economic and Human Biology.

Podle vědců mohou životní podmínky zejména v období dětství a dospívání ovlivnit i předpoklady dětí k růstu. Čím lepší je sociální prostředí dítěte, tím má jeho organismus údajně větší možnost k vyčerpání veškerého fyzického potenciálu.

Se závěry německých vědců tentokrát souhlasí i jejich čeští kolegové. Pochopitelně to ale neznamená, že každý dvoumetrový člověk musel vyrůst jen v bohaté rodině, zatímco malý vyrůstal v chudobě. „Svou roli samozřejmě hrají genetické předpoklady, ať už národa, nebo jednotlivce, a další faktory,“ říká Jana Vignerová ze Státního zdravotního ústavu.

Obecně se ale podle ní dá říci, že sociální úroveň určitých skupin obyvatelstva ovlivňuje i fyzické předpoklady zdejší populace k fyzickému růstu. „Jde totiž také o to, jak se zanedbává či nezanedbává lékařské péče,“ tvrdí Vignerová.

Zatímco osmnáctiletý Čech dnes v průměru měří 180,1 centimetru a stejně stará dívka 167,2 centimetru, ve Spojených státech dorůstají v průměru osmnáctiletí muži „jen“ 177,5 centimetru a dívky 163,8 centimetru.

Najdete na Lidovky.cz