Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi uspěli na světovém poháru v indoor skydivingu. Přivezli zlato a stříbro

Magazín

  6:27
AUSTIN - Čeští sportovci slaví další úspěchy v indoor skydivingu. Z historicky prvního světového poháru, který se v tomto neobvyklém sportu konal v texaském Austinu, si dva české týmy přivezly medaile - zlaté a stříbrné.

Hurricane Factory Chicks. Netrénují spolu dlouho, ale cenné kovy už sbírají. foto: archiv Hurricane Factory

Do nynějška bylo létání ve větrném tunelu spíše možností efektivního tréninku, ve kterém se sice soutěžilo, ale tyto soutěže nebyly oficiálně uznávané Mezinárodní parašutistickou komisí. Ta se ale v lednu rozhodla zahrnout indoor skydiving mezi sporty, ve kterých se budou pod její záštitou pořádat uznávaná světová mistrovství. Do té doby ale musí proběhnout dva světové poháry. První se uskutečnil minulý týden.

Disciplína 4-way

Jde o létání ve čtyřčlenné formaci. Cílem čtveřice je získat co nejvíce bodů za předem stanovené utvoření tvarů nebo bloků, které určil los před zahájením soutěže.

Zlatí „Mizerové“

Nadšení závodníci.

Účast vzhledem k nezavedené tradici a vysokému startovnému nebyla příliš hojná. V kategorii 4-way Open létalo šest týmů. Kromě českých Bad Boys (Jan Klapka, Václav Prokeš, Jan Lukavec, Marian Jeziak) dvě čtveřice z Francie, jedna ze Švédska, ze Spojených států a z Monaka. Kategorii ovládli „Mizerové“ (překlad názvu týmu Bad Boys – pozn. red.) s devatenáctibodovým náskokem před druhým týmem.

ČTĚTE TAKÉ:

Snad nejzkušenější český tým ale netěžil jen z nízké účasti. Bad Boys přípravu rozhodně nepodcenili. Od Skydive Areny dostali jako sponzorský dar 20 hodin letového času k tréninku. Aby byl opravdu intenzivní, využili možnosti létat s vítězi World Challenge v Bedfordu, Belgičany z týmu Hayabusa. Výsledkem byl o 4 body vyšší průměr na kolo oproti loňskému roku.

Radost z úspěchů. Česká výprava si světový pohár opravdu užívala.
Diplomy a medaile z prvního světového poháru v indoor skydivingu.
Hurricane Factory Chicks. Zleva: Žaneta Vojtáková, Jitka Vycpálková, Eva...
Česká výprava byla díky žlutým helmám nepřehlédnutelná.

„Ty poslední tři měsíce tréninku byly fyzicky i časově opravdu hodně náročné. Stejně tak samotné závody. Tři dny závodění člověka vysaje nejen fyzicky, ale i psychicky. K dobrému výkonu je důležitá nejen předchozí příprava, ale i soustředění po dobu závodů.” říká Klapka už s medailí na krku.

Stříbrné holky ze Skydive Areny

Hurricane Factory Chicks. Zleva: Žaneta Vojtáková, Jitka Vycpálková, Eva...

Druhým zúčastněným českým týmem byly Hurricane Factory Chicks z pražské Skydive Areny (Eva Rozkovcová, Eva Vokurková, Žaneta Vojtáková, Jitka Vycpálková), tým slečen, který exceloval na World Challenge v britském Bedfordu. Z Austinu přiletěly jako stříbrné. Před nimi se v ženské kategorii umístily ostřílené parašutistky z Francie. Ty se na první příčky ve všech možných závodech vrátily po čtyřleté pauze. „Francouzské holky nám to nandaly. Vrátily se z mateřských a zase vyvádějí,” říká Klapka, jehož tým sice ve své kategorii vyhrál, ale počtu bodů francouzských dam nedosáhl.