22. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi ve srovnání s Evropou častěji jezdí městskou dopravou

Tramvaj KT8D5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj KT8D5. | foto: Tomáš Máca/Wikimedia

Češi ve srovnání s průměrem Evropské unie jezdí častěji do práce městskou hromadnou dopravou, nebo chodí pěšky. Zatímco v EU jezdí MHD 19 procent lidí, v Česku hromadnou dopravu využívá 28 lidí ze sta. Pěšky do zaměstnání chodí 15 procent Čechů, o procento víc než je průměr EU. Uvedl to Tým silniční bezpečnosti s odkazem na evropské statistiky Eurobarometru zaměřené na kvalitu dopravy.

Podle nich je zřejmé, že lidé při výběru způsobu dopravy volí zejména na základě pohodlí, nejčastěji proto jezdí do práce vozem. V rámci EU jde průměrně o 54 procent lidí, v Česku autem jezdí 47 procent lidí. Shodně osm procent respondentů v ČR i v EU uvedlo, že do zaměstnání dojíždí na jízdním kole, dva lidé ze sta jezdí do práce vlakem.

Kromě pohodlí lidi při dojíždění do práce zajímá rychlost, snadná dostupnost preferovaného druhu dopravy a rovněž cena. Pokud by obyvatelé EU měli ve větší míře přejít z individuální dopravy k městské hromadné dopravě, požadovali by zejména větší hustotu linek ve městě (26 procent) a kratší intervaly (27 procent). Pro 25 procent by bylo motivací snížení cen MHD a pro pětinu obecné zvýšení úrovně poskytovaných služeb. Dalších 21 procent uvedlo, že městskou dopravu jezdit nebude za žádných okolností. Tato skupina je v Česku o dva procentní body nižší.

Uvedené statistiky vychází z údajů od 27.868 respondentů, z Česka jich pocházelo přes tisíc. Český sběr dat uskutečnila agentura TNS Aisa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz