Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi začínají se sexem dřív. Ale jsou zodpovědnější

Magazín

  16:12
PRAHA - Češi a Češky začínají se sexem stále dřív, přistupují k němu ale zodpovědněji. Při intimní premiéře mělo 42 procent mužů kondom a 20 procent dívek antikoncepční pilulky. Ukázal to loňský průzkum Sexuologického ústavu na téma Sexuální chování v ČR. Výsledky představili novinářům garanti průzkumu Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Šetření ústav dělá v intervalech pěti let od roku 1993.
Kondom

Kondom foto: Shutterstock

"V aktuálním průzkumu se věk první soulože vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi 17. a 18. rokem," uvedl Weiss. Ocenil, že mladí přistupují k sexu zodpovědněji, 42 procent mělo při prvním sexu kondom, v roce 2008 jen třetina. Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent, 20 procent dívek má antikoncepční pilulky, jedno procento dívek spoléhá na "neplodné dny".

Nedobrovolný sex zažila každá desátá Češka

Hormonální antikoncepci má 60 procent žen, což je nejvíc za všechna sledovaná období. "V tomto směru můžeme být spokojení, řadíme se na úroveň vyspělých západních zemí," podotkl Weiss. Jen pět procent žen není schopno dosáhnout orgasmu, což je o tři procenta míň než v předchozích průzkumech.

Průzkum rovněž ukázal, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji ze strany manžela či partnera. "V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent," upozornil Weiss.

Podle průzkumu stoupl počet sexuálních partnerů, muži jich za život přiznávají deset, ženy šest. Zajímavé je to podle profesora u žen - zatímco muži se v oblasti sexu vždy chlubili, ženy nyní "zřejmě méně lžou". Znásilnění jednou v životě přiznalo sedm procent žen, vícekrát tři procenta. Sexuální zneužití v dětství uvedlo jedno procento mužů, čtyři procenta žen jednou a jedno procento žen opakované.

Názor na homosexualitu se změnil

Od prvního šetření v roce 1993 se zásadně změnil názor na homosexualitu, zatímco na interrupci zůstal stejný. Jako nemoc hodnotilo tehdy homosexualitu 33 procent mužů, nyní 19 procent, a 41 procent žen, nyní 15 procent. Jako přirozený projev sexuality ji v roce 1993 hodnotilo 22 procent mužů, nyní 36 procent, a 22 procent žen, nyní 41 procent. Interrupce je nepřípustná pro pět procent mužů a žen, za svobodné rozhodnutí ženy ji trvale označuje 54 procent mužů a 60 procent žen.

Poruchy v sexuální oblasti trápí muže i ženy, u žen se o nich ale méně mluví. Přiznalo je 11 procent žen, při minulém průzkumu 20 procent.

Zvěřina doplnil, že z mužů, kteří přiznali poruchu v sexuální oblasti, 56 procent uvedlo poruchu erekce, tedy o dvě procenta víc než v předchozím průzkumu, a 17 procent předčasnou ejakulaci, zatímco v předchozím průzkumu 15 procent. Zvěřina připomněl, že na podporu erekce jsou účinné léky už dvě desítky let. Specifický lék je i na předčasnou ejakulaci, užívá se dvě hodiny před souloží a trvání pohlavního styku spolehlivě prodlouží.

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat