Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi začínají se sexem dřív. Ale jsou zodpovědnější

Kondom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kondom | foto: Shutterstock

PRAHA Češi a Češky začínají se sexem stále dřív, přistupují k němu ale zodpovědněji. Při intimní premiéře mělo 42 procent mužů kondom a 20 procent dívek antikoncepční pilulky. Ukázal to loňský průzkum Sexuologického ústavu na téma Sexuální chování v ČR. Výsledky představili novinářům garanti průzkumu Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Šetření ústav dělá v intervalech pěti let od roku 1993.

"V aktuálním průzkumu se věk první soulože vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi 17. a 18. rokem," uvedl Weiss. Ocenil, že mladí přistupují k sexu zodpovědněji, 42 procent mělo při prvním sexu kondom, v roce 2008 jen třetina. Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent, 20 procent dívek má antikoncepční pilulky, jedno procento dívek spoléhá na "neplodné dny".

Nedobrovolný sex zažila každá desátá Češka

Hormonální antikoncepci má 60 procent žen, což je nejvíc za všechna sledovaná období. "V tomto směru můžeme být spokojení, řadíme se na úroveň vyspělých západních zemí," podotkl Weiss. Jen pět procent žen není schopno dosáhnout orgasmu, což je o tři procenta míň než v předchozích průzkumech.

Průzkum rovněž ukázal, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji ze strany manžela či partnera. "V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent," upozornil Weiss.

Podle průzkumu stoupl počet sexuálních partnerů, muži jich za život přiznávají deset, ženy šest. Zajímavé je to podle profesora u žen - zatímco muži se v oblasti sexu vždy chlubili, ženy nyní "zřejmě méně lžou". Znásilnění jednou v životě přiznalo sedm procent žen, vícekrát tři procenta. Sexuální zneužití v dětství uvedlo jedno procento mužů, čtyři procenta žen jednou a jedno procento žen opakované.

Názor na homosexualitu se změnil

Od prvního šetření v roce 1993 se zásadně změnil názor na homosexualitu, zatímco na interrupci zůstal stejný. Jako nemoc hodnotilo tehdy homosexualitu 33 procent mužů, nyní 19 procent, a 41 procent žen, nyní 15 procent. Jako přirozený projev sexuality ji v roce 1993 hodnotilo 22 procent mužů, nyní 36 procent, a 22 procent žen, nyní 41 procent. Interrupce je nepřípustná pro pět procent mužů a žen, za svobodné rozhodnutí ženy ji trvale označuje 54 procent mužů a 60 procent žen.

Poruchy v sexuální oblasti trápí muže i ženy, u žen se o nich ale méně mluví. Přiznalo je 11 procent žen, při minulém průzkumu 20 procent.

Zvěřina doplnil, že z mužů, kteří přiznali poruchu v sexuální oblasti, 56 procent uvedlo poruchu erekce, tedy o dvě procenta víc než v předchozím průzkumu, a 17 procent předčasnou ejakulaci, zatímco v předchozím průzkumu 15 procent. Zvěřina připomněl, že na podporu erekce jsou účinné léky už dvě desítky let. Specifický lék je i na předčasnou ejakulaci, užívá se dvě hodiny před souloží a trvání pohlavního styku spolehlivě prodlouží.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!