3. prosince 2011 21:01, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česká mince má rekord. Cena činí 2,7 milionu

Nejdražší česká mince, desetidukát z roku 1613, byla vydražena za bezmála 2,7 milionu korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejdražší česká mince, desetidukát z roku 1613, byla vydražena za bezmála 2,7 milionu korun | foto: ČTK

PRAHA Nejdražší vydraženou českou mincí se stal desetidukát z roku 1613. Minci z období vlády Matyáše II. na aukci společnosti Aurea numismatika v Praze koupil zájemce za 2 691 000 korun. Řekl to spolumajitel pořádající společnosti Roman Veselý.

Mimořádně vzácná zlatá česká mince pochází ze sbírky Huga Poláka. Vydražila se za 2,150.000 korun, konečná cena je včetně sedmnáctiprocentní aukční přirážky.

"Jednalo se o nejvýznamnější aukci v posledních deseti letech na našem numismatickém trhu, zájem o mince ze sbírky Huga Poláka ještě předčil naše očekávání," uvedl Veselý.

Například desetidukát z roku 1603 se v Konferenčním centru City prodal včetně přirážky za 2,515.000 korun, další desetidukát tentokrát z roku 1661 změnil majitele za 1,785.000 korun.

Mince pochází ze sbírky Huga Poláka

Sbírka Huga Poláka patří podle pořadatelů k tomu nejvýznamnějšímu, co bylo v České republice draženo. Jde o pětaosmdesátiletého sběratele s pohnutým osudem. Byl vězněn v Jáchymově, v roce 1964 se mu podařilo po několika neúspěšných pokusech o útěk emigrovat přes Francii do USA. "Přestože většinu sbírky získal v nejprestižnějších aukčních domech v zahraničí, rozhodl se pro prodej v Čechách," podotkl Veselý.

Aukci společnosti Aurea numismatika pokračuje i v neděli, kdy se budou dražit papírová platidla ze sbírek Zdeňka Netrvala a hasičské medaile sběratele Jaroslava Šilara. Více informací naleznete na www.aurea.cz.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz