Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Česká zbrojovka připravila k 80. výročí bitvy u Tobruku limitovanou sérii pistolí

Česká zbrojovka připravila k 80. výročí bojů u Tobruku limitovanou sérii pistolí. foto: ČTK

Uherský Brod - Česká zbrojovka připravila k 80. výročí bojů československých vojáků u severoafrického Tobruku limitovanou sérii 80 pistolí.
  12:31

Zemřel Bernard Papánek, jeden z posledních bojovníků od Tobruku a Dunkerku. Bylo mu 101 let

Základem edice CZ 75 TOBRUK je celoocelový model CZ 75 B ráže devět milimetrů Luger. Rám, závěr i hlaveň jsou leštěny na vysoký lesk. Kontury rámu a závěru jsou zvýrazněny zdobnou stříbrnou linkou, střenky jsou vyrobeny z vysoce jakostního ořechu, uvedla společnost z Uherského Brodu.

Na levé straně zbraně jsou uvedeny letopočty 1941 – 2021, její název CZ 75 TOBRUK cal. 9 mm Luger a popis Vyrobeno v České republice v edici 80 kusů. Pravá strana připomíná místa bojů nápisem Tobruk, Libye. Pro edici jsou vyhrazena unikátní výrobní čísla v rozsahu 1941-01 až 1941-80. „Citát z dobového snímku ‚Na bezpráví vybudovaná moc je pomíjivá‘ nad názvem jednotky Československý pěší prapor 11 – Východní na pravé straně rámu je svým poselstvím stále aktuální,“ uvedl mluvčí České zbrojovky Radek Hauerland.

Česká zbrojovka připravila k 80. výročí bojů u Tobruku limitovanou sérii...
Česká zbrojovka připravila k 80. výročí bojů u Tobruku limitovanou sérii...

Střenky vedle motivu československé vlajky zdobí límcový odznak pro československé veterány tažení na Středním východě, anglicky Middle East, odtud ME. „Dno zásobníku nese symbol pouštní krysy, dobové přezdívky spojeneckých vojáků v severní Africe,“ uvedl mluvčí.

Edice připomíná 739 příslušníků československého pěšího praporu, kteří se na podzim 1941 pod velením Karla Klapálka po boku dalších spojeneckých jednotek zapojili do obrany libyjského přístavního města Tobruk obleženého německo-italskými vojsky. „Čechoslováci zde ve velice náročných podmínkách a za cenu devíti padlých a mnoha desítek raněných prokázali odhodlání bojovat za osvobození své vlasti,“ uvedl Hauerland.

Nabídka limitované edice platí pouze pro český trh. Kvůli velkému zájmu již podnik nepřijímá další objednávky.

Zemřel Viktor Wellemin, jeden z posledních československých účastníků bojů u Tobruku. Bylo mu 97 let

České zbrojovka je součástí holdingu CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG), významného evropského výrobce ručních palných zbraní. Za loňský rok vykázal výnosy 6,8 miliardy korun, meziročně o 14,6 procenta vyšší. Provozní výsledek hospodaření vzrostl ve srovnání s rokem 2019 o 11,9 procenta na více než 1,056 miliardy korun. Skupina loni prodala 467 463 zbraní, což ve srovnání s předloňskem znamenalo nárůst o 24,9 procenta. Kromě uherskobrodského závodu do holdingu dále patří například společnosti CZ-USA, Zbrojovka Brno, 4M Systems nebo CZ Export Praha. Skupina zaměstnává zhruba 1670 lidí v České republice, USA a Německu.

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč