27. ledna 2008 11:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česko do Eurosongu nasadí Kerndlovou

Zpěvačka Tereza Kerndlová po vítězství v nominačním večeru na soutěž Eurosong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Tereza Kerndlová po vítězství v nominačním večeru na soutěž Eurosong. | foto: ČTK

PRAHA Letošním reprezentantem Česka v mezinárodní hudební soutěži Evropské vysílací unie (EBU) nazvané Eurovision Song Contest bude Tereza Kerndlová s písničkou Have Some Fun. O jejím postupu rozhodli diváci České televize, která národní kolo soutěže uspořádala.

"Těžko říci, co teď očekávám. Určitě se strašně těším, že budu moci svou muziku dávat dál. Uvidíme, co bude. Teď žiju tím, že jsem vyhrála naše národní kolo," řekla Kerndlová novinářům. Do soutěže prý nešla vyhrát, ale chtěla si jen zazpívat.

"Zaskočilo mě to, jsem člověk, který dává najevo své emoce," omlouvala roztřesený hlas a slzy dojetí. Prozradila, že ještě dnes večer chce vítězství oslavit se svými nejbližšími. Na pražském výstavišti, odkud ČT soutěž vysílala, nebyl ani její otec ani matka. "Maminka se dívala doma na televizi a táta (muzikant Ladislav Kerndl) měl večer vystoupení," dodala.

O vítězce soutěže rozhodli diváci prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů. Letos přišlo podobně jako loni bezmála 100.000 hlasů. Kerndlová si vítězstvím vybojovala možnost vystoupit v jednom ze semifinálových kol soutěže, jež se uskuteční stejně jako závěrečné finále koncem května v Bělehradě.

Ještě před tím by měla 9. února zavítat na národní kolo soutěže do Moldavska. "Budeme se domlouvat i s dalšími zeměmi. Budeme se snažit prodat to naše báječné zboží," poznamenal generální ředitel ČT Jiří Janeček.

Společně s Kerndlovou o hlasy diváků usilovali Sámer Issa, duo Le Monde, Iva Frühlingová, skupina Temperamento!, zpěvačka L.B.P., kapely Gipsy.cz, Toxique a Čechomor a Daniel Nekonečný. Pořadí ostatních soutěžících organizátoři nezveřejnili. Bez odpovědi nechali také otázku, kolik soutěž veřejnoprávní televizi stojí. Podle jejího šéfa Janečka je ale rozpočet standardní jako u jiných podobných pořadů.

Soutěž dříve známá pod názvem Velká cena Eurovize se poprvé uskutečnila již před 52 lety; Česko se jí však poprvé zúčastnilo až v loňském roce. Vítězi domácího kola, populární rockové skupině Kabát, se tehdy probojovat až do finále nepodařilo. Výsledkem dnešního národního kola není pouze postup Kerndlové do mezinárodního semifinále, ale také album soutěžních písní Eurosong 2008, které ještě večer stačili soutěžící pokřtít.
Lidovky.cz