5. února 2019 14:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česko patří do západní Evropy, učí se Američané. Slováci zůstali na východě

Česká republika patří podle americké učebnice na západ Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika patří podle americké učebnice na západ Evropy. | foto: via Reddit / Geography: Realms, Regions, and Concepts, 17th Edition

Praha Americká učebnice pro střední školy stanovila hranici mezi východní a západní Evropu. Ta protíná kontinent mimo jiné přímo na hranici se s Slovenskem, tuzemsko řadí na západ, zatímco „naše bratry“ na východ.

Evropu ve druhé polovině dvacátého století pevně rozdělovala hranice, která řadila tehdejší Československo společně s Polskem, Maďarskem, Východním Německem a dalšími státy pod sovětským vlivem na Východ. Nyní, po 30 letech od pádu tohoto rozdělení, je Česká republika uskupením, které se kvůli své pozici uprostřed kontinentu těžko hledá.

Jasno o jejím umístění má však americká učebnice Geography: Realms, Regions, and Concepts, 17th Edition. Ta ve svém přes dva roky starém vydání řadí tuzemsko do skupiny západních vyspělých států. Určila České republice také místo v takzvaném středu Evropy. Naopak do něj nezahrnula Slovensko, které skončilo mezi východními státy, píše sever expats.cz.

Česká republika je západním státem nacházející se ve středu Evropy, mají jasno...

Geograficky dále označila Krym, místo dlouholetého a ostrého sporu mezi Ukrajinou a Ruskem právě většímu ze států – na mapě je vyznačený šedou barvou stejně jako Rusko a další mimoevropské země. Na rozdíl od oranžové Ukrajiny.

Učebnice poprvé vyšla v roce 1971, mapu uveřejnila ve svém 17. vydání z listopadu 2016. Používá se k výuce geografie na amerických středních školách. 

amAnna Mikolandová