27. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česko se stává velmocí v odchovu volavčíků

Volavčík člunozobý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volavčík člunozobý | foto: Reprofoto

ZLÍN Ve zlínské zoologické zahradě se narodila další mláďata menších jihoamerických volavek, volavčíků člunozobých. Na svět přišlo již čtvrté a páté mládě během několika měsíců, zoo se tím řadí mezi nejúspěšnější chovatele tohoto druhu mezi evropskými zahradami za poslední rok.

Dva volavčíci se vylíhli na začátku ledna a nyní jsou v odchovném boxu. Jejich pohlaví chovatelé ještě neznají.

"U mláďat to ani vzhledově poznat nejde. Proto jim odebíráme několik peříček, na základě rozboru metodou DNA nám z laboratoře pošlou výsledek, jestli chováme kluka nebo holku. U těchto dvou posledních mláďat tedy musíme ještě několik dní počkat," informoval Pavel Shromáždil ze zlínské zoo.

Volavčíky chová zoo volně v prostoru tropické haly Yucatán, na jejíž podmínky velmi dobře aklimatizovali. Jako nejvhodnější místo ke svému žití v hale si vybrali místo nad expozicí aligátorů amerických, kde se nachází umělý kmen.

Tento strom postupně dostatečně prorostl vegetací a dnes ve své horní části poskytuje ideální podmínky pro umístění hnízd, uvedl Shromáždil s tím, že zde volavčíci přirozeným způsobem hnízdí a odchovávají své potomky.

ČTĚTE TAKÉ:

Po dvou až třech týdnech po vylíhnutí mláďata pracovníci zahrady z hnízda odebírají, v minulosti je totiž napadal samec chvostana bělolícího, což je druh malé opice. Mláďata mají u sebe chovatelé v chovném boxu. V prvních dnech se snaží volavčíky uměle přikrmovat menšími sladkovodními rybkami.

Jakmile dospějí, přemístí se do prostornější voliéry, kde se trénují v létání. Tímto způsobem již zahrada odchovala tři mláďata.

Historicky první úspěšný odchov volavčíků se zlínské zoo podařil v loňském roce. V republice chovají tyto ptáky také zahrady v Praze a ve Dvoře Králové, Česko se tak pomalu stává evropskou velmocí v odchovu tohoto druhu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč