Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko se stává velmocí v odchovu volavčíků

Magazín

  7:00
ZLÍN - Ve zlínské zoologické zahradě se narodila další mláďata menších jihoamerických volavek, volavčíků člunozobých. Na svět přišlo již čtvrté a páté mládě během několika měsíců, zoo se tím řadí mezi nejúspěšnější chovatele tohoto druhu mezi evropskými zahradami za poslední rok.

Volavčík člunozobý foto: Reprofoto

Dva volavčíci se vylíhli na začátku ledna a nyní jsou v odchovném boxu. Jejich pohlaví chovatelé ještě neznají.

"U mláďat to ani vzhledově poznat nejde. Proto jim odebíráme několik peříček, na základě rozboru metodou DNA nám z laboratoře pošlou výsledek, jestli chováme kluka nebo holku. U těchto dvou posledních mláďat tedy musíme ještě několik dní počkat," informoval Pavel Shromáždil ze zlínské zoo.

Volavčíky chová zoo volně v prostoru tropické haly Yucatán, na jejíž podmínky velmi dobře aklimatizovali. Jako nejvhodnější místo ke svému žití v hale si vybrali místo nad expozicí aligátorů amerických, kde se nachází umělý kmen.

Tento strom postupně dostatečně prorostl vegetací a dnes ve své horní části poskytuje ideální podmínky pro umístění hnízd, uvedl Shromáždil s tím, že zde volavčíci přirozeným způsobem hnízdí a odchovávají své potomky.

ČTĚTE TAKÉ:

Po dvou až třech týdnech po vylíhnutí mláďata pracovníci zahrady z hnízda odebírají, v minulosti je totiž napadal samec chvostana bělolícího, což je druh malé opice. Mláďata mají u sebe chovatelé v chovném boxu. V prvních dnech se snaží volavčíky uměle přikrmovat menšími sladkovodními rybkami.

Jakmile dospějí, přemístí se do prostornější voliéry, kde se trénují v létání. Tímto způsobem již zahrada odchovala tři mláďata.

Historicky první úspěšný odchov volavčíků se zlínské zoo podařil v loňském roce. V republice chovají tyto ptáky také zahrady v Praze a ve Dvoře Králové, Česko se tak pomalu stává evropskou velmocí v odchovu tohoto druhu.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...