27. ledna 2007 18:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Českou šampionkou v sudoku je Jana Tylová

Luštěte sudoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luštěte sudoku | foto: Jan ZátorskýLidovky.cz

BRNO Dvaatřicetiletá ekonomka Jana Tylová obhájila svůj loňský titul mistra České republiky v luštění sudoku. O titul bojovala v Brně s více než stovkou dalších závodníků.

Na republikovém mistrovství se bojovalo i o účast na mistrovství světa v luštění v sudoku. Z dnešního klání vzešlo po asi čtyřech hodinách luštění šest šampionů, kteří budou na přelomu března a dubna Česko reprezentovat. Loňským světovým šampionem je právě Jana Tylová.

"Závodníkům jsme dnes dali opravdu zabrat. Klání jsme jim ztížili tím, že jsme je nechali luštit také šest typů zcela nové verze sudoku," řekl předseda Světové hádankářské federace a ředitel připravovaného mistrovství světa Vítězslav Koudelka.

Překvapením soutěže se stal teprve patnáctiletý Jakub Ondroušek z Brna, který závodil poprvé. Student v základní části soutěže dokonce porazil Tylovou a prvenství měl doslova na dosah. Pak ale dostal jednu z obtížnějších hádanek, která jej stála cenné body. Přesto vyluštil bezmála 80 procent z asi 40 sudoku, které dostal. "Skončil třetí a sklidil dokonce větší potlesk, než jeho dva úspěšnější soupeři," uvedl Koudelka. Hádankáři se shodují, že může zasáhnout i do boje o titul letošního mistra světa v sudoku.

Sudoku je hra založená na doplňování číslic. Může mít hned několik forem. V nejznámější - v podobě vyplňování políček ve čtverci - se objevila v roce 1979, kdy s ní přišel Američan Howard Garns. Poté si hádanka našla příznivce v Japonsku, kde získala i jméno. Sudoku je zkratka delšího japonského názvu pro hru. Populární po celém světě se stala hádanka po roce 2004, kdy sudoku začala přetiskovat média po celém světě, mezi nimi i Lidové noviny.

Mezi Čechy patří k příznivcům sudoku hokejový brankař Dominik Hašek a také prezident Václav Klaus. Hlava státu proto již nad připravovaným mistrovstvím světa v Praze převzala záštitu.

lidovky, čtk

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!