28. července 2016 6:42, aktualizováno  9:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Česky jsou čtvrté nejvyšší na světě. Mezi muži vedou Nizozemci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Česky jsou čtvrté nejvyšší na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česky jsou čtvrté nejvyšší na světě. | foto: Shutterstock

LONDÝN Nejvyšší muži jsou Nizozemci a nejvyšší ženy najdete v Lotyšsku. Vyplývá to ze studie sledující růstové trendy v 187 zemích od roku 1914, informoval server BBC. Čeští muži podle výsledků z roku 2014 obsadili desátou příčku, zatímco v roce 1914 byli podle své průměrné výšky na 24. místě. Češky jsou nyní čtvrtými nejvyššími ženami ze sledovaných národů, za sto let tak poskočily dokonce o 65 příček. Tabulky s daty také ukazují, že mezi nejvyššími lidmi světa dominují Evropané.

Průměrná výška Nizozemců je v současnosti 183 centimetrů a průměrná výška lotyšských žen 170 centimetrů. Největší nárůst výšky lze pozorovat u mužů v Íránu, a to ve sledovaném období v průměru o 16 centimetrů; a u žen v Jižní Koreji, kde je průměrný nárůst dokonce 20 centimetrů. V Británii zástupci obou pohlaví vyrostli během sto let v průměru o 11 centimetrů: „Mr. Průměrný“ měří v současnosti 178 centimetrů, zatímco „Mrs. Průměrná“ je vysoká 164 centimetrů.

Vyšší Asiaté

Nejmenší muži žijí podle těchto dat ve Východním Timoru (160 centimetrů v průměru) a nejmenší ženy pocházejí z Guatemaly - průměrná osmnáctiletá Guatemalka měří necelých 150 centimetrů, přičemž Guatemalky byly celosvětově nejmenší i před sto lety, tehdy ovšem se 140 centimetry.

Ze studie vyplývá, že u populací ve východní Asii lze sledovat během uplynulých let nejvyšší nárůst centimetrů. Japonci, Číňané a Jihokorejci jsou mnohem vyšší, než byli před sto lety. Výškové rozdíly mezi lidmi na různých místech světa lze částečně vysvětlit genetickými faktory, ale také životními podmínkami, například kvalitou stravy.

S výškou postavy vědci spojují i různé zdravotní faktory a rizika. Vysocí lidé mohou prý dle dostupných výzkumů očekávat, že se dožijí v průměru vyššího věku a mají menší pravděpodobnost onemocnění srdce. Na druhou stranu u nich více hrozí některé druhy rakoviny, například konečníku nebo vaječníku.

ČTK
  • 0Diskuse