14. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češky provokují Středomoří. Jsou prý zásadně "nahoře bez"

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zatímco v době porevoluční jsme byli v oblasti Středomoří proslulí zejména zásobami lančmítu a instantních polévek, v dnešní době prý slouží k identifikaci české národní příslušnosti především absentující horní díl dámských plavek. Jenže ne všude to vidí rádi - a dokonce ani v Evropě.

Lehnou si k vodě a bez ohledu na věk většinou sundají podprsenku od plavek dolů. Spodní díl si pak shrnou tak, aby zakrýval co nejméně." Pětapadesátiletý majitel rodinného penzionu v Zadaru Vedran Zubovič se shoduje s dalšími chorvatskými "domácími", že se takhle chová většina českých turistek. Dodává ale, že ho to nepohoršuje - i když místní ženy nosí na zadarské veřejné pláži celý koupací úbor.

Češky ovšem prý nejsou jediné, které se neupejpají. Na makarské Riviéře, kde má Zubovič ještě jeden rekreační objekt, je podle něj poměr žen v kompletních plavkách a "nahoře bez" někdy až půl na půl. A na tomto skóre se vedle Češek podílejí také Němky.

Na jihu Itálie raději "nahoře s"

Jestliže v Chorvatsku jsou k polonahým ženám tolerantní, jiná situace je v další oblíbené destinaci českých turistů - v Itálii. Nepříjemnou zkušenost v tomto ohledu získala jednatřicetiletá Andrea, která vrchní díl plavek nepoužívá nikdy. "Jezdím pravidelně do Bibione a nikdy jsem neměla nejmenší problém. Loni jsme ale byli na jihu Sicílie a místní děti po nás házely kameny. Chlapi se k nám pak chovali vyloženě oplzle."

Světlovlasá kadeřnice s nijak nápadně vyvinutým hrudníkem považuje nahotu "nahoře" jednak za pohodlnější, jednak za estetičtější -nechce mít nikde bílé proužky. "Vyloženě na nudapláž bych ale nešla, nedovedu si představit, že bych se pohybovala mezi úplně nahými muži," dodává mladá žena rozhodně. Zda svým chováním neuvádí ty oblečené do rozpaků, se nezabývá a existence plavek, přes které se lze opálit, je jí lhostejná. Horní díl plavek však neplánuje nosit ani s přibývajícím věkem.

Jiný kraj, jiný mrav

Jedno je zřejmé: ještě než vyrazíte k moři za sluncem, měli byste si u dané destinace zjistit, co místní považují za vhodný plážový úbor. Vyhnete se tak případným potížím či nepříjemnostem.

Každopádně zapomeňte na úvahy typu "když jsme si tu dovolenou zaplatili, tak máme přece právo si ji užít zcela podle svých představ". Mohou se sice zdát být logické a svým způsobem demokratické, snadno ale narazí na odpor místního obyvatelstva - a není kvůli tomu třeba jezdit až do Egypta. "Plavčík už byl několikrát přivolán proto, aby domluvil českým turistkám, které si opalují i ňadra," uvádí delegát jedné cestovní kanceláře v jihokrétském letovisku Plakias. "Zahalení se dožadovaly místní ženy, jež byly na pláži s dětmi. Jejich mravní výchova byla podle dotyčných matek nahotou ohrožena."

ČTĚTE TAKÉ:

Úsměvné půtky oživující plážový kolorit, mohl by si někdo pomyslet. Podobné situace ale mohou podle lidí dlouhodobě pracujících v cestovním ruchu v některých lokalitách vyvolat u místních až nevraživost. Že se jim po plážích promenují ženy "nahoře bez", považují přinejmenším za projev bezohlednosti, ne-li za urážku. Následky pak pocítí nejen naháči, ale i jejich cudně přistrojení souputníci. "Pár ženských se muselo za každou cenu svléknout - a všichni ostatní to odnesli," vzpomíná na jednu z dovolených na turecké Riviéře sedmadvacetiletý Roman.

Prosíme, buďte oblečeni

Ne každý dovolenkář se ale podobně chová z čisté arogance. Mnozí si zkrátka informace nesehnali, takže by třeba uvítali "značení" na místě. Například na již zmíněné Krétě je stupeň nahoty jasně regulovaný, ovšem jen v případě koupání v moři. To je možné pouze v kompletním koupacím úboru. Pouhé slunění ovšem žádný pevně daný "dress code" nastaven nemá (chytřejší si jej ale snadno domyslí).

V některých zemích se podobná opatření stávají dokonce tématem politického boje. V Itálii jsou pokusy o zákaz "nahoře bez" stálou součástí agendy konzervativců - přestože by někdejší "hambaté" excesy u Berlusconiho na zahradě mohly svědčit o jistých sympatiích k nahotě i v této části politického spektra.

Jaký vztah mají k nahotě sami Češi, naznačuje i reakce na zveřejněné informace, že po oné italské zahradě plné adolescentních dívek pobíhal také nahý bývalý český premiér. Přetřásány byly spíš jeho konexe a kde na to vzal, než jestli se takové věci mají dělat, natož aby je provozoval aktivní politik.

Češi jsou tedy ve věci nahoty poměrně tolerantní. A jestli u nich nějaké téma přece jen vzbuzuje nějaké diskuse, pak je to nahota dětí. Podobně jako "nahoře bez" jde hlavně o generační záležitost, ovšem s ambivalentními hodnotami. Zatímco generace babiček považuje své nejméně náctileté vnučky bez vrchního dílu plavek za nestydy, odrostlejší dítka cachtající se bez plavek ji nepopuzují.

Plavečky dává svým dětem stále více rodičů, paradoxně i těch s nudistickými sklony. "Prso je první, co dítě vidí a potřebuje, nevím, proč bych je měla schovávat. Určitě ale nechci, aby tady moje dítě okukoval nějaký úchyl," vysvětlila jedna z maminek na koupališti v severočeských Lounech, proč je ona sama "nahoře bez", kdežto její tříleté dítě má plavky.

"Nevím, proč bych navlíkala dítě do plavek, když se nestydí a raději běhá nahé. Sama se tady ale producírovat neoblečená fakt nehodlám," oponuje její stejně pohledná vrstevnice slunící se v pražském Podolí.

Nahota versus hygiena

Na českých koupalištích, nebo spíše brouzdalištích, zatímnejsou povinné, za "velkou louží" bez nich ale dítě na koupaliště nepustí - a ne proto, že by dítě bez nich považovali za nepřiměřeně oblečené (rozuměj "příliš nahé"). Řeč je o koupacích plenkách. Požadavek na jejich nošení je pochopitelný, čistě z hygienických důvodů. "Matky, které dětem plenky nedávají, mají pravděpodobně pocit, že včas zachytí případnou nehodu," říká Hana Tietzez pražských Žlutých lázní. "Ale pokud jsem si všimla, většina rodičů chodí s dětmi na trávu nebo na záchod. Je přece v jejich zájmu, aby se jejich děti koupaly v čisté vodě.". Minimálně zdraví dětí tu tedy nic neohrožuje.

Helena Diesing, autorka je spolupracovnicí redakce

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!