Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český slavík: vše při starém

Magazín

  10:16
PRAHA - Již téměř tradičně skončilo sobotní vyhlášení cen Český slavík. Svou jubilejní desátou trofej získala Lucie Bílá, a do 'kristových let' sběru slavíků vstoupil Karel Gott, jenž bodoval po třiatřicáté. V kategorii skupin zvítězil Kabát, objevem roku se stal Josef Vágner. Anketa se letos potýkala s poklesem zájmu hlasujících, kterých bylo oproti loňsku o 30 tisíc méně.

Zpěvačka Lucie Bílá se stala již podesáté vítězkou ankety Český slavík. foto: ČTK

Lucie Bílá si ocenění v kategorii zpěvaček odnesla již podesáté a s počtem 55.463 hlasů se navíc stala absolutním vítězem letošního ročníku ankety. Na druhé příčce skončila Aneta Langerová, jež zvítězila v předchozích dvou ročnících, a na třetí Lucie Vondráčková.

Bílá jubilejního desátého "slavíka" věnovala svému otci, který letos oslavil 70. narozeniny. "Tak tatínku, máme to doma," zahlásila po převzetí ocenění Bílá, která zářila štěstím. "Znamená to pro mě to, že můžu na té poličce, kde mi ten desátý (slavík) chyběl, doplnit to místo. Mám z toho hroznou radost, je to ale odměna za celý tým, který se mnou opravdu letos strašně dřel, a je to i pro ně," řekla Bílá krátce po převzetí ceny.

Gott si letos v anketě pro nejpopulárnějšího zpěváka připsal již 33. vítězství. Cenu však osobně nepřevzal, neboť si na dnešní večer naplánoval koncert v rakouském městě Gmunden. Svým příznivcům, kteří mu zasláním 44.282 hlasů opět pomohli "rozšířit slavičí voliéru", alespoň poděkoval v krátkém televizním vstupu.

Gott v něm posluchačům prozradil, že vystupuje na "charitativním koncertě na podporu dětem, které se narodily starším tatínkům". "Takže chápete, že tady dnes večer nemůžu chybět, protože mám na repertoáru úplně nové, ale i staré pohádkové písně, které jsou určené dětem, a to je tady právě žádané," uvedl osmašedesátiletý otec rok a půl staré dcerky Charlotty.

Další příčky za tradičním vítězem ankety letos obsadili Petr Kolář a Daniel Landa. V kategorii skupin zvítězil Kabát, který za 34.070 hlasů získal Českého slavíka již potřetí, a to po dvouleté přestávce. Ani muzikanti z Kabátu si cenu nepřevzali osobně, neboť jsou právě na zahraničním turné. Část kapely alespoň pozdravila diváky v přenosu z hospody v irském Dublinu. Za Kabátem se na druhém místě umístili předloňští vítězové Chinaski. Třetí skončila kapela Divokej Bill, jež zvítězila loni.

Skokany roku, kteří v první dvacítce umístěných ve své kategorii zaznamenali největší posun po žebříčku směrem vzhůru, se stali Zbyněk Drda, Barbora Zemanová a kapela Argema.

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, jehož od 60. let minulého století do roku 1991 vyhlašoval časopis Mladý svět. Na rozdíl od výročních cen Akademie populární hudby Anděl, o jejichž udělení rozhodují publicisté a profesionálové ze světa pop music, záleží u "slavíků" na hlasování fanoušků.

V letošním ročníku pořadatelé zaznamenali více než 125.000 hlasů, což oproti loňsku znamená pokles. V minulém ročníku totiž hlásili přes 153.000 zaslaných hlasů.
Autor: