Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Cesta do míst, kde se rodí pomlázky

I Pražané dodržují velikonoční zvyky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I Pražané dodržují velikonoční zvyky | foto: Matěj Ludvík

OKOŘ Jestli patříte mezi ty, kteří si myslí, že v Praze se již zvyky nedodržují, jste na omylu. V posledních dnech před Velikonočním pondělím vedou kroky mnoha Pražanů do okolí hlavního města, aby si zde nařezali čerstvé proutky na pomlázky. Jedním z vyhledávaných míst je i oblast kolem hradu Okoř.

Několik mladých mužů z pražských Dejvic na Velikonoční neděli vyrazilo ke středočeské vísce Okoř, aby zde našli to nejlepší proutí na pomlázky. Neodradilo je ani počasí, které připomíná spíše svátky vánoční než ty, které mají přivítat jaro.

Velikonoce na serveru Lidovky.cz

Vajíčka bez chemie. Jak je obarvit přírodními barvami?

Jaké články pro vás připravujeme?

  • Velikonoce bez chemie. Jak barvit vajíčka přírodními barvami?
  • Upečte si velikonoční medovníčky. Jsou hned měkké
  • Velikonoce ve světě. Ochutnejte paschu nebo colombu

Vyzbrojeni ostrými nožíky vystupují nedlouho po nedělním obědě z autobusu, avšak místo ke zřícenině starobylého hradu, který je oblíbeným cílem výletníků, míří opačným směrem k nedalekému rybníku.

Ať nezůstane paseka

Na podmáčených místech v jeho okolí rostou mladé proutky vrby, které jsou na pletení nejvhodnější. Koledníky nemusí nikdo dlouho pobízet, aby začali s hledáním. Někdo dává přednost delším a silnějším prutům, jiný chce mít pomlázku krátkou a pružnou, hlavním kritériem je však jejich čerstvost.

Při výběru se většina přítomných řídí nepsaným pravidlem, které platí pro řezání proutí: Vezmi si proutků jenom tolik, kolik jich skutečně potřebuješ, ať po tobě nezůstane paseka! Za necelou čtvrt hodinu je pro všechny účastníky již první fáze velikonoční „mise“ hotova.

Pletení pomlázek

V následujících chvílích začíná samotné pletení pomlázek. Organizátor ukazuje mladším ročníkům, jak dojít k úspěšnému výsledku. Vysvětluje, že pomlázku můžeme uplést z šesti i osmi proutků. On preferuje druhou variantu, která má ve výsledku tvar do hranata. Proutky si odleva pomyslně označí čísly 1 až 8. Dole je pevně připevní provázkem a rozdělí na dvě skupiny po čtyřech. 

Pomlázka

Podle Ottova slovníku naučného z roku 1903 se pomlázkou: „nazývá starý a velmi rozšířený zvyk velikonoční, při němž mládež obojího pohlaví se šlehává metlami spletenými z proutí vrbového nebo jívového, které bývají často ozdobeny stužkami a strakatými klůcky. Metla, jíž se při tom užívá, sluje též pomlázka“.

První proutek, který je nejvíc vlevo, horem prostrčí mezi šestým a sedmým a spodem přidá k původně čtvrtému. To samé udělá zrcadlově s osmým proutkem. Takto střídavě zaplétá, dokud není pomlázka hotová. Také na konci ji sváže provázkem a přidá pár prvních pentlí, které má už připravené v kapse. Ostatní ho následují, někteří více, jiní méně úspěšně.

Po upletení pomlázek nikdo už zimou skoro necítí prsty. Hřeje aspoň grog z místní hospůdky a pocit z dobře odvedené práce. Na Velikonoční pondělí se mají pražské holky na co těšit.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč