28. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chaplinova buřinka i šaty Marilyn jsou na prodej

Chaplin ve filmu Zlaté opojení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chaplin ve filmu Zlaté opojení | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Filmové kostýmy hollywoodských ikon Charlie Chaplina, Judy Garlandové nebo Marilyn Monroeové budou mezi položkami nabídnutými v červnu v aukci v losangelském Beverly Hills. Nejvyšší vyvolávací cenu mají šaty Barbry Streisandové z muzikálu Hello, Dolly.

Dražené věci pocházejí podle agentury Reuters ze sbírky herečky Debbie Reynoldsové čítající 3500 předmětů.

Šaty Barbry Streisand z filmu Hello Dolly

Zájemci o filmová memorabilia v dražbě pořádané 18. června aukčním domem Profiles in History dostanou příležitost pořídit si například šaty Marilyn Monroeové, v nichž se objevila ve slavné scéně z metra ve filmu Slaměný vdovec. Na prodej jsou také modré bavlněné šatičky a červené pantoflíčky Judy Garlandové ze snímku Čaroděj ze země Oz nebo neméně slavná buřinka Charlie Chaplina, jíž měl král komiků na hlavě v grotesce Chaplin tulákem.

Položkou s nejvyšší vyvolávací cenou budou sametové šaty bez rukávů zlaté barvy a zdobené drahokamy, v nichž si Barbra Streisandová zahrála ve filmu Hello, Dolly. Jde prý o nejdražší kostým v historii filmu. Lákavé pro mnohé sběratele mohou být i šaty Audrey Hepburnové z muzikálu My Fair Lady, které měla na sobě ve scéně z dostihů v Ascotu, a dále kostým Julie Andrewsové z muzikálu Za zvuků hudby.

Šaty Marilyn Monroe z filmu Slaměný vdovec

Sama majitelka sbírky Debbie Reynoldsová se objevila například v muzikálech Zpívání v dešti nebo The Unsinkable Molly Brown. Shromažďování filmových kostýmů se devětasedmdesátiletá herečka věnuje více než 50 let. Hlavní část sbírky tvoří věci, které v roce 1970 rozprodávalo zadlužené filmové studio MGM. Svou kolekci rozšiřovala i v následujících letech. Po nezdaru plánů na stavbu muzea, v níž by mohly být veřejně vystaveny, se Reynoldsová rozhodla celou sbírku prodat.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.