10. ledna 2019 16:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zahoďte žiletky a epilátory. Ženy v Británii se hromadně přestaly holit

Januhairy.(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Januhairy.(ilustrační snímek) | foto: Instagram janu_hairy

Praha Nová lednová charitativní výzva JanuHairy s kořeny ve Velké Británii vyzývá ženy, aby přijaly své tělo v jeho bezprostřední přirozenosti, takové jaké je. Na začátku měsíce se ženy přestaly holit a přidávají příspěvky na sociální sítě pod instagramovým znakem #januhairy.

„Chlupy a chloupky jsou něco přirozeného, co roste na našich tělech. Naše společnost je však považuje za odpudivé a nevkusné. Proto si ženy zvykly na to, chloupky ze svého těla odstraňovat. Tím však ztrácejí vlastní přirozenost a vzdalují se původní identitě,“ prohlašuje Charity Body Gossip, charitativní organizace, která je akcí podporována.

Svým krédem apeluje na ženy tím, že „dokonalost“ neexistuje a mladé dívky nemusí toužit po naprosté upravenosti, nebo se nechat ovlivňovat společností a sociálními sítěmi, které mnohdy nastolují bizarní trendy.

10.ledna 2019 v 12:36, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 18:36

Kampaň vznikla letos v lednu Británii a poprvé s ní přišla na sociální sítě 21letá britská studentka herectví Laura Jacksonová. Nabádá všechny ženy a dívky, aby po celý měsíc zahodily žiletky, holicí pěny, či epilátory a neholily se, a to ani na nohách nebo v podpaždí. Slovo Januhairy vzniklo, podobně jako Movember, složením dvou anglických slov, leden (January) a hairy (chlupatý).

Po zveřejnění příspěvku na sociální síti Instagram, zakladatelkou akce Laurou Jacksonovou, se strhla vlna debat, posměšků, ale i pozitivních reakcí. „Bez ohledu na to, jestli je naše kůže porostlá chloupky, nebo je hladká, zůstáváme stejně krásné a čisté. Proč by v tom měl někdo vidět nějaký rozdíl?“ ptá se Jacksonová. Hlavní iniciátorka svou odvahou motivovala tisíce žen a vlna Januhairy se tak rozšířila po celém světě pod instagramovým hashtagem #januhairy. 

10.prosince 2018 v 12:49, příspěvek archivován: 10.ledna 2019 v 16:24

Barbora Volfová, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz