130 let

Venezuelský prezident Chávez představil novou státní vlajku. | foto: ČTK

Chávezův svobodný kůň

Magazín
  •   8:52
CARACAS/PRAHA - Rosines Chávezová se nedávno svého otce zeptala, proč bílý kůň na venezuelské státní vlajce cválá doprava, ale má hlavu otočenou opačným směrem. Tato nevinná otázka dala věci do pohybu a Venezuela má od uplynulé neděle novou vlajku, stejně tak jako nové peníze, pasy, poštovní známky či státní razítka.
Levicový populistický vůdce změny vysvětlil tím, že pohyb bělouše je opravdu nepřirozený. „Někdo ho nutí běžet opačným směrem. On se ale jasně ohlíží do minulosti,“ řekl Chávez s tím, že starý kůň byl vlastně koněm imperialistickým. V neděli na velkolepé oslavě k 200. výročí venezuelské státní vlajky představil prezident její novou verzi. Ke koni, tentokrát cválajícímu vlevo, ještě přibyla mačeta (symbol dělníků) a luk a šípy (symbol domorodého indiánského obyvatelstva). „Kůň je nyní osvobozen, volný, plný života, kluše doleva a reprezentuje návrat Bolívara a jeho snů,“ prohlásil Chávez.

K bojovníkovi za nezávislost latinskoamerického kontinentu Simonu Bolívarovi se váže ještě jedna podstatná změna na venezuelské zástavě. Do neděle totiž znázorňovala sedm hvězd, které reprezentovaly sedm venezuelských provincií, jež v 19. století povstaly proti koloniálnímu Španělsku.

Dvě vlajky
Nová vlajka však má o jednu hvězdu navíc. Chávez ji nazval „Bolívarská“. Simon Bolívar totiž v roce 1817 navrhl standartu s osmi hvězdami, která se poté několik let skutečně používala. Tato osmá hvězda měla představovat tehdejší východní provincii Guyanu. Ta sice byla Španělsku loajální, ale později se přidala ke svobodné Venezuele. Guyana je dnes ovšem nezávislou zemí.

V Caracasu, kde v neděli probíhaly oficiální oslavy včetně přeletů stíhacích letounů, vojenské přehlídky a alegorických vozů, se proti prezidentovu rozhodnutí protestovalo. Chávezovi odpůrci novou vlajku označili za symbol totality, někteří osmou hvězdu zbarvili do ruda a vmalovali do ní srp a kladivo. „Venezuela má nyní dvě vlajky, jednu totalitní, autokratickou a komunistickou, druhou demokratickou, kterou jedinou uznáváme,“ uvedl mluvčí opozice Oscar Perez. Členové opozice nové symboly považují za rozmar prezidenta a plýtvání penězi.

Nynější změny státních symbolů nejsou prvními, které Chávez uzákonil. S nástupem do funkce například přejmenoval Kongres na Národní shromáždění a Venezuelu „překřtil“ na Bolívarskou republiku Venezuela, kterou chce vést k socialismu. Venezuelská opozice stejně jako Západ se přitom již delší dobu obávají, že Chávez chce v zemi zavést socialistický systém po vzoru Kuby. S jejím vůdcem Fidelem Castrem ho ostatně pojí vzájemné přátelství a obdiv.

Jednou z nápadných podob obou režimů je Chávezovo zastrašování možným úderem ze strany Spojených států. Venezuelský prezident podobně jako Castro proto „svůj lid“ mobilizuje. Chávez prohlašuje, že Američané chtějí na Venezuelu zaútočit, aby odstranili jeho osobu, a dostali se tak k ropě. Venezuela je pátým největším exportérem ropy na světě. Výcviku se má nyní zúčastnit na dva miliony civilistů. Tyto „národní rezervy“ doplní venezuelské ozbrojené síly složené z pozemního vojska, námořnictva, letectva a Národní gardy. Tyto vojenské složky by přitom měly mít lepší zbraně. Venezuela proto v poslední době mimo jiné nakoupila bojové letouny a hlídkové čluny z Brazílie a Španělska.
Autoři: Lidové noviny