Skupina mladých lidí se poprvé setkala před šesti lety. Šestadvacetiletá Lenka a její přátelé se pravidelně scházejí ve farnosti sv. Jindřicha a Kunhuty v centru Prahy. „Pořádali jsme pro naši komunitu přednášky o tématech víry, psychologie a etiky.
Vloni jsme se doslechli o výzvě programu Think Big od Nadace Telefónica, která je určena mladým lidem. Shodli jsme se na tom, že chceme pochopit život za komunismu.“ Tým vymyslel sérii deseti přednášek a diskusí a přizval k projektu odborníky z Ústavu pro studium totalitních režimů, Ústavu paměti národa a z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.
Společná setkání probíhají od listopadu do března v prostorách studentského centra v Jindřišské ulici v Praze. „Díky podpoře Nadace Telefónica můžeme zvát renomované historiky a badatele. A je vidět, že to mladí lidé oceňují. Téměř po každé přednášce mají řadu otázek. Nejčastěji se ptají, jak se vůbec mohlo stát, že režim tak manipuloval s lidmi. Hodně zajímavé bylo povídání o měnové reformě.
PŘEČTĚTE SI PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU: |
Původně jsem věděla jen to, že reforma proběhla v 50. letech a že nebyla moc slavná. Neuměla jsem si za tím představit nic konkrétního. Až na přednášce jsem se dozvěděla o lidech, kterým to úplně zničilo život, někteří spáchali sebevraždu.“
Mladí lidé si vyslechli nejen řadu konkrétních příběhů, ale vypravili se společně do bývalého pracovního tábora Vojna nedaleko Příbrami. Také měli možnost vidět nový dokumentární film o praktikách Státní bezpečnosti na Slovensku. „Pokaždé se účastníků ptáme, co jim přednáška přinesla nového.
Jsme rádi, že se lidé začínají zajímat a mají chuť si aktivně vyhledávat informace. Doufáme, že naším projektem pomůžeme mladým lidem zorientovat se v nedávné historii našeho národa,“ říká Lenka.