Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr, hlásali vegani u klobás na 'Václaváku'

Magazín

  16:58
PRAHA - Zhruba stovka veganů dnes v pražských ulicích propagovala svůj životní styl a práva zvířat. Mladí lidé, kteří ze svého jídelníčku vyškrtli živočišné produkty, prošli v průvodu "Veggie Parade" z centra města až do žižkovského parku Parukářka. Cestou rozdávali letáky, jež upozorňovaly na špatné podmínky krav či slepic ve velkochovech.

Odpůrci masa i mléčných výrobků se sešli hodinu po poledni na Václavském náměstí. Náhodní kolemjdoucí, kteří si u stánků jen pár metrů od místa srazu kupovali opékané klobásy a párky, je pozorovali zvědavými a mnohdy i nechápavými pohledy. Nad hlavami účastníků průvodu se totiž tyčily transparenty s nápisy "Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr", "Kráva je kámoš, ne žrádlo", "Veganství - opravdová láska ke zvířatům" nebo "Po zvířecí svobodě chceme tofu v hospodě".

Několik veganů se dokonce dostavilo ve zvířecích maskách, v davu se tak objevili například dva králíci a jedno prase. Přibližně po půl hodině průvod vyrazil za autem, z nějž vyhrávala hudba ve stylu ska a reggae. Veganům dělali doprovod členové policejního antikonfliktního týmu a další policisté, kteří odkláněli dopravu na magistrále a Vinohradské třídě, kudy skupina došla na Žižkov.

Z davu se občas ozval výkřik "Maso je vražda!", jinak se ale účastníci pochodu chovali klidně a respektovali přání organizátorů akce, kteří je od počátku vyzývali k tomu, aby nepoužívali agresivní hesla.

Policie vegany dovedla až k Parukářce, kde bude "Veggie Parade" do večera pokračovat koncerty a přednáškami.

Veganství je přísnější formou vegetariánství. Zatímco vegetariáni obecně nejedí maso, vegani odmítají jíst všechny produkty živočišného původu včetně mléčných výrobků, vajec nebo medu. Veganství jako životní styl se pak snaží o vyloučení všech forem zneužívání zvířat pro jídlo, oblečení i další účely. Důsledný vegan tak nepoužívá výrobky z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiku testovanou na zvířatech.

Vegané tvrdí, že přechod na veganskou stravu nemusí znamenat omezení pestrosti jídelníčku. Jako alternativu ke kravskému mléku nabízejí mléko sojové, rýžové či ovesné, místo sýrů doporučují tofu nebo lahůdkové droždí.

Pokud člověk postrádá chuť masa, má si podle nich dát sojový salám, sojovou paštiku nebo indonéské fermentované sojové boby tempeh.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat