Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr, hlásali vegani u klobás na 'Václaváku'

Zelenina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelenina. | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba stovka veganů dnes v pražských ulicích propagovala svůj životní styl a práva zvířat. Mladí lidé, kteří ze svého jídelníčku vyškrtli živočišné produkty, prošli v průvodu "Veggie Parade" z centra města až do žižkovského parku Parukářka. Cestou rozdávali letáky, jež upozorňovaly na špatné podmínky krav či slepic ve velkochovech.

Odpůrci masa i mléčných výrobků se sešli hodinu po poledni na Václavském náměstí. Náhodní kolemjdoucí, kteří si u stánků jen pár metrů od místa srazu kupovali opékané klobásy a párky, je pozorovali zvědavými a mnohdy i nechápavými pohledy. Nad hlavami účastníků průvodu se totiž tyčily transparenty s nápisy "Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr", "Kráva je kámoš, ne žrádlo", "Veganství - opravdová láska ke zvířatům" nebo "Po zvířecí svobodě chceme tofu v hospodě".

Několik veganů se dokonce dostavilo ve zvířecích maskách, v davu se tak objevili například dva králíci a jedno prase. Přibližně po půl hodině průvod vyrazil za autem, z nějž vyhrávala hudba ve stylu ska a reggae. Veganům dělali doprovod členové policejního antikonfliktního týmu a další policisté, kteří odkláněli dopravu na magistrále a Vinohradské třídě, kudy skupina došla na Žižkov.

Z davu se občas ozval výkřik "Maso je vražda!", jinak se ale účastníci pochodu chovali klidně a respektovali přání organizátorů akce, kteří je od počátku vyzývali k tomu, aby nepoužívali agresivní hesla.

Policie vegany dovedla až k Parukářce, kde bude "Veggie Parade" do večera pokračovat koncerty a přednáškami.

Veganství je přísnější formou vegetariánství. Zatímco vegetariáni obecně nejedí maso, vegani odmítají jíst všechny produkty živočišného původu včetně mléčných výrobků, vajec nebo medu. Veganství jako životní styl se pak snaží o vyloučení všech forem zneužívání zvířat pro jídlo, oblečení i další účely. Důsledný vegan tak nepoužívá výrobky z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiku testovanou na zvířatech.

Vegané tvrdí, že přechod na veganskou stravu nemusí znamenat omezení pestrosti jídelníčku. Jako alternativu ke kravskému mléku nabízejí mléko sojové, rýžové či ovesné, místo sýrů doporučují tofu nebo lahůdkové droždí.

Pokud člověk postrádá chuť masa, má si podle nich dát sojový salám, sojovou paštiku nebo indonéské fermentované sojové boby tempeh.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?