Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr, hlásali vegani u klobás na 'Václaváku'

Zelenina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelenina. | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba stovka veganů dnes v pražských ulicích propagovala svůj životní styl a práva zvířat. Mladí lidé, kteří ze svého jídelníčku vyškrtli živočišné produkty, prošli v průvodu "Veggie Parade" z centra města až do žižkovského parku Parukářka. Cestou rozdávali letáky, jež upozorňovaly na špatné podmínky krav či slepic ve velkochovech.

Odpůrci masa i mléčných výrobků se sešli hodinu po poledni na Václavském náměstí. Náhodní kolemjdoucí, kteří si u stánků jen pár metrů od místa srazu kupovali opékané klobásy a párky, je pozorovali zvědavými a mnohdy i nechápavými pohledy. Nad hlavami účastníků průvodu se totiž tyčily transparenty s nápisy "Chceš lásku a mír? Nejez maso a sýr", "Kráva je kámoš, ne žrádlo", "Veganství - opravdová láska ke zvířatům" nebo "Po zvířecí svobodě chceme tofu v hospodě".

Několik veganů se dokonce dostavilo ve zvířecích maskách, v davu se tak objevili například dva králíci a jedno prase. Přibližně po půl hodině průvod vyrazil za autem, z nějž vyhrávala hudba ve stylu ska a reggae. Veganům dělali doprovod členové policejního antikonfliktního týmu a další policisté, kteří odkláněli dopravu na magistrále a Vinohradské třídě, kudy skupina došla na Žižkov.

Z davu se občas ozval výkřik "Maso je vražda!", jinak se ale účastníci pochodu chovali klidně a respektovali přání organizátorů akce, kteří je od počátku vyzývali k tomu, aby nepoužívali agresivní hesla.

Policie vegany dovedla až k Parukářce, kde bude "Veggie Parade" do večera pokračovat koncerty a přednáškami.

Veganství je přísnější formou vegetariánství. Zatímco vegetariáni obecně nejedí maso, vegani odmítají jíst všechny produkty živočišného původu včetně mléčných výrobků, vajec nebo medu. Veganství jako životní styl se pak snaží o vyloučení všech forem zneužívání zvířat pro jídlo, oblečení i další účely. Důsledný vegan tak nepoužívá výrobky z kůže, vlny a hedvábí nebo kosmetiku testovanou na zvířatech.

Vegané tvrdí, že přechod na veganskou stravu nemusí znamenat omezení pestrosti jídelníčku. Jako alternativu ke kravskému mléku nabízejí mléko sojové, rýžové či ovesné, místo sýrů doporučují tofu nebo lahůdkové droždí.

Pokud člověk postrádá chuť masa, má si podle nich dát sojový salám, sojovou paštiku nebo indonéské fermentované sojové boby tempeh.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!