Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceš své dítě? Zaplať!

Magazín

  10:01
JERUZALÉM - Nemocnice Al-Mukvaddás zvolila originální řešení toho, jak si pojistit úhradu svých výdajů: jako záruku si ponechávala novorozence nesolventních matek.
Novorozeně - ilustrační foto.

Novorozeně. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Na problém upozornila žena, která v polovině ledna porodila v Al-Mukvaddás trojčata. Dvě dívky a jeden chlapec přišli na svět předčasně, a tak museli strávit tři týdny v inkubátoru. Když měla být žena s dětmi konečně propuštěna, vedení nemocnice jí sdělilo, že musí uhradit léčebné výlohy ve výši 10 tisíc šekelů (přes 50 tisíc korun).

A to přesto, že pacientka byla řádně pojištěná u Národního pojišťovacího ústavu.
Nemocnice se obávala, že pojišťovna žádné peníze nevyplatí: matka trojčat je totiž izraelská Arabka, která žije v uprchlickém táboře, a otec dětí je Palestinec.

Když žena prohlásila, že na vyrovnání dluhu nemá peníze, nemocnice ji propustila pouze s dvěma dětmi a třetí si nechala "v zástavě". Vedení ústavu ženu poučilo, že jí její zdravou holčičku vydá až po zaplacení desetiny dlužné částky.

Matka se minulý týden obrátila na izraelské ministerstvo spravedlnosti, které případ začalo okamžitě šetřit. Al-Muquaddas se však nechala slyšet, že její jednání bylo "běžným postupem".

Nato se do věci vložilo i ministerstvo zdravotnictví, které do nemocnice zaslalo varovný dopis. ",Zdravotní ústav nesmí zdržovat propuštění uzdraveného pacienta nebo novorozence, a nesmí nikoho bezdůvodně nutit k hospitalizaci," stálo v listu.

Po intervenci ministerstva vydala Al-Muquaddas dítě matce a izraelský ministr spravedlnosti teď zvažuje, zda nemocnici požene před soud pro omezování osobní svobody.

Dědeček viní pojišťovnu
Al-Mukvadás však získala nečekaného zastánce: dědečka zadržovaného dítěte. Muž, kterého izraelský list Haarec cituje pod jménem Mustafá, se za nemocnici přimlouvá. "V Al-Mukvaddás se k nám zachovali lépe než v ostatních nemocnicích.

Doktoři i sestřičky byli báječní," vysvětluje. "Dcera původně chtěla rodit jinde, ale ze dvou dalších izraelských nemocnic ji vyhodili. Odmítli ji přijmout, pokud nezaplatí vratnou zálohu ve výši 338 tisíc šekelů (přes 1,7 milionu korun)," kroutí hlavou. Izraelští Arabové si často stěžují, že je úřady i jiné instituce v Izraeli diskriminují.

Mustafá zdůrazňuje, že je sice původem Palestinec, ale že pracuje v Izraeli více než dvacet let, řádně tu platí daně a jeho dcera je izraelskou občankou. "V právním státě by se takové věci neměly stávat," říká. Mustafá je přesvědčený, že hlavní část viny nenese Al-Mukvaddás, ale Národní pojišťovací ústav.

"Tady je jádro pudla. Kdyby pojišťovna hned vydala mojí dceři osvědčení, že je občankou Izraele, a zaplatila by včas nemocniční výlohy, nemuselo k zadržení vnučky vůbec dojít," myslí si.

Autoři:
Témata: nemocnice, Izrael

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!