Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete vidět mládě gorily Kijivu? Zoo dnes otevře brány pavilonu

Gorila Kijivu drží v náručí dvě a půl hodiny staré mládě, které se jí narodilo 24. dubna dopoledne v pražské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorila Kijivu drží v náručí dvě a půl hodiny staré mládě, které se jí narodilo 24. dubna dopoledne v pražské zoo. | foto: Reuters

PRAHA Návštěvníci pražské zoologické zahrady budou mít dnes odpoledne možnost poprvé na vlastní oči spatřit gorilí mládě, které se narodilo o víkendu. Potomka gorily Kijivu bylo zatím možné sledovat pouze na internetu, protože pavilon goril byl po porodu pro veřejnost uzavřen. Brány pavilonu se znovu otevřou ve 14:00.

Ředitel zoo Miroslav Bobek však zdůraznil, že minimálně do příštího týdne v objektu potrvá přísně regulovaný režim. Návštěvníci budou moci do pavilonu vstupovat pouze v malých skupinách a strávit v něm vždy jen pár minut. Bobek doplnil, že v případě jakýchkoli problémů může být pavilon znovu uzavřen.


Mládě v sobotu porodila gorila Kijivu, která v minulých letech přivedla na svět samičku Moju a samečka Tatua. Zvířecí matka začala rodit přímo před očima návštěvníků, porod trval jen asi deset minut. Jestli je nový přírůstek sameček, nebo samička, zjistí ošetřovatelé ravděpodobně až po několika týdnech.


Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných a v Praze získaly velkou popularitu. Kijivu do české metropole přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney. Otce Tatua a Moji, Richarda, zoo získala z Británie.


Dnes v zoo rovněž vyvrcholí akce pro pražské školáky, kteří se zapojili do sběru starých mobilních telefonů. Svou účast na soutěžním dni potvrdilo 67 tříd prvního stupně pražských základních škol. Každá z nich přinese minimálně dvacet vysloužilých mobilních telefonů a bude mít šanci získat řadu drobných cen i jednu cenu hlavní. Tou bude den v zoo, kdy každý žák dostane možnost pracovat v jiné funkci, ať už jako chovatel, nebo třeba ředitel.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!