13. září 2007 10:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chemické děti severu

NUUK, Grónsko/PRAHA Chemikálie, které v průmyslově vyspělých zemích unikají do životního prostředí, drasticky ovlivňují poměr mezi narozenými dívkami a chlapci v Arktidě. Studii s alarmujícími výsledky představila počátkem týdne skupina skandinávských vědců na mezinárodní konferenci v Grónsku.

Na většině území Arktidy se v současnosti rodí dvakrát více dívek než chlapců. Vědci tento stav dávají za vinu vysokým koncentracím nebezpečných chemikálií v krvi eskymáckých žen.

Nejvíce ohrožené jsou komunity Inuitů (Eskymáků) na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie, které žijí tradičním způsobem. Jejich přirozeným zdrojem potravy je maso - většinou tulení či velrybí. Právě v tuku těchto mořských savců se ve velkých koncentracích hromadí takzvané polychlorované bifenyly (PCB) a jiné jedovaté látky, jako DDT či zpomalovače hoření, které do Severního ledového oceánu přinášejí řeky z průmyslových států.

Lars-Otto Reiersen, šéf Programu monitorování a hodnocení arktických oblastí (Amap) a Jens Hansen z univerzity v dánském Aarhusu sledovali matky a děti na ruských poloostrovech Kola, Tajmyr a Čukotka, v okolí ruské řeky Pečory a na Komodorských ostrovech. V jejich krvi zjišťovali hladinu polychlorovaných bifenylů. U zvířat tyto látky způsobují rakovinu a negativně ovlivňují nervový, reprodukční i imunitní systém.

„Nejvážnější dopady jsme zpozorovali na Čukotce. Pokud měla matka v jednom litru krve dva až čtyři mikrogramy PCB nebo více, rodila v průměru dvě dívky na jednoho chlapce,“ říká Reiersen. Podobné změny v poměru pohlaví narozených dětí se objevily v sedmdesátých letech v italské vesnici Seveso, kde byli místní lidé při havárii chemičky vystaveni vysokým dávkám dioxinů.

PCB převlečené za hormony
V některých oblastech Grónska jsou koncentrace polychlorovaných bifenylů ještě desetkrát vyšší než v Rusku. Přinášejí je sem větry a mořské proudy a jejich množství se kumuluje, jak procházejí potravním řetězcem. „To, že tuleni, velryby a zejména lední medvědi v sobě mají milionkrát více PCB než plankton a že pro lidi je pak jejich maso doslova jedovaté, jsme věděli už dříve. Ale zjištění, že tyto chemikálie mění pohlaví počatého dítěte, nás šokovalo,“ řekl Reiersen.

Některé syntetické látky podle vědců „imitují“ přirozené lidské hormony. Ve vysokých dávkách v těle těhotné ženy tak mohou například spustit vývoj samičích pohlavních znaků u embrya. Vědci také zjistili, že mnoho dětí se ve sledovaných oblastech rodí předčasně. Novorození chlapci jsou přitom daleko menší a slabší než dívky.

„Je to katastrofa. Zvlášť pro 1500 Inuitů na dalekém severovýchodě Ruska,“ říká Aqqaluk Lynge, bývalý předseda Rady Inuitů za polárním kruhem, který sám pochází z Grónska. „Na severu Grónska, poblíž americké letecké základny Thule, se v rodinách Inuitů už rodí jen samé holčičky. Na severu a východě ostrova, kde se lidé živí tradiční stravou, je ten problém akutní. Jde tu doslova o přežití, ale málokterá vláda o tom chce slyšet,“ dodává Lynge. Podle Reiersena už byly mladé inuitské ženy varovány, aby se tradiční stravě vyhýbaly.

Najdete na Lidovky.cz