V chórových lavicích se v minulosti při mších modlili řeholníci. Podle restaurátora a historika umění Radka Ryšánka jsou nejstarším větším prvkem vybavení interiéru jezuitského kostela a jedním z nejstarších v Brně.
„Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl původně součástí jezuitského kláštera a jezuitské brněnské koleje. Nyní stojí samostatně, a proto se již k původnímu účelu nepoužívají, dnes je to však velice cenný historický artefakt,“ řekl Ryšánek.
Studenti zatím pod vedením pedagogů pracují na restaurátorském výzkumu. „Snaží se zjistit co nejvíce informací o technologiích, materiálech a historii předmětu, ale také o jeho historickém vývoji, který měl na lavice vliv. Zřejmě totiž prošly celou řadou zásahů v bouřlivé brněnské historii, podobně jako celý interiér kostela,“ uvedl Ryšánek. Dodal, že čeští i němečtí studenti jsou rozdělení do skupiny, kde se věnují například povrchovým úpravám, materiálům nebo historii a archivní práci.
Podle Ryšánka jsou lavice ve velmi špatném stavu, našli v nich stopy dřevokazného hmyzu a celá konstrukce je poškozená. Počáteční výzkum studenti dokončí 15. listopadu, práce však budou pokračovat i nadcházející roky, opět v rámci čtrnáctidenních společných workshopů.