Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chov ledních medvědů představuje pro zoo titánskou zkoušku

Lední medvěd v pražské ZOO | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lední medvěd v pražské ZOO | foto: ČTK

Sněhová nadílka posledních dní způsobila starosti mnoha domácnostem po celé republice. Lední medvědi v pražské zoo však brzký příchod zimy vítají. Odchov ledních medvědů je celosvětově v podmínkách zoologických zahrad velmi obtížný. Každé narozené mládě je velkou událostí, odchová se však asi jen osm procent medvíďat. Pražská zoo není výjimkou.

Lední medvědy chová od roku 1932 a za tu dobu se tu narodilo 77 mláďat, ale jen sedm medvídků se podařilo odchovat. Jedním z nich byla i populární samička Polárka, kterou poprvé v historii zdejší zoo dochovala matka přirozenou cestou. Polárka uhynula před 50 lety, 20. října 1959, měsíc před svými dvanáctými narozeninami.

Medvědice Polárka svou popularitou u návštěvníků jistě nepředčila poslední "medvídkománii", která po narození dvojčat Toma a Billa v roce 2007 zasáhla brněnskou zoo. Oblíbená však byla a navíc jí patří ještě jedno prvenství - obchodní využití. Jejím patronem se stal podnik Mrazírny a Polárku dal do svého loga. Usmívající se medvědice na kusu kry z modrobílého znaku pak dlouhá léta střežila mražené ovoce či zeleninu, včetně proslulé Mochovské směsi, a řadu dalších mražených výrobků.

Polárka

Rodiče Polárky, první lední medvědi v pražské zoo, pocházeli z cirkusu.

Samice Nora přišla v roce 1932 z cirkusu Karlas, samec Otto z cirkusu Kludský se k ní přidružil o něco později. Pár měl do svého odchodu ze zoo v roce 1949 řadu mláďat, většina z nich však nepřežila kritické první dny či týdny.

Až v roce 1942 se jejich potomek zapsal poprvé do dějin zoo. Po dosavadních nezdarech se rozhodl tehdejší ředitel zoo plukovník Jan Vlasák pro pokus - umělý odchov. Nahradit mateřské mléko medvědů ledních je ovšem velmi problematické, je totiž velmi tučné a složením se naprosto liší od kravského mléka či mléka jiných kopytníků. Pokus se ale, a to poprvé na světě, podařil, samička Ilun se však dožila jen necelého roku.

Medvědi Tom a Berta ve svém výběhu v ZOO

Prvním mládětem, které v zoo samice Nora dochovala přirozenou cestou, byla až Polárka, narozená 23. listopadu 1947.

Do zoo od 50. let přišlo několik dalších medvědů a do roku 1970 se tu narodilo 35 medvíďat, žádné ale nepřežilo. Z radostné události se chovatelé mohli radovat až s narozením Severky v roce 1960 a pak v 70. letech, kdy se samci Váňovi II. a Noře II. narodily samičky Severka II. a Arctis.

Vloni v prosinci veřejnost sledovala s napětím a v přímém přenosu prostřednictvím kamer narození nového přírůstku, potomka rodičů Bory a samce Umcy, zasloužilého otce brněnských dvojčat Toma a Billa. Přesto, že Bora byla už zkušená matka, mládě po pár hodinách uhynulo a medvědice ho sežrala.

Medvědi lední žijí nyní v expozici, která byla rekonstruována v roce 1995.

Medvědi Tom a Bill ve svém výběhu v ZOO

Nový výběh byl místo hranatých betonových bloků a malého bazénku vybaven skleněným hrazením, umělými skálami a mohutným vodopádem. Průtok vody je tak velký, že v zimě nezamrzá a ani v nejparnějším létě nemá teplotu vyšší než 16 stupňů Celsia. Bora, Berta a od letošního února nový obyvatel medvědince roční Tom, který se přistěhoval z Brna, tak mohou po libosti bavit sebe i návštěvníky vyhříváním na sluníčku, dováděním s prázdným barelem nebo pneumatikou či plaváním v bazénku.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!