Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Cimrmanovský' závod v kulení balíků slámy vyhráli Češi

Sláma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sláma | foto: Shutterstock

BERLÍN Už postosedmdesátéosmé se v berlínské čtvrti Neukölln konalo Rixdorfské koulení balíků slámy. Alespoň tak to tvrdí legenda a především pořadatelé, kteří tuto v pravdě cimrmanovskou akci v roce 2008 "znovuobjevili" a letos uspořádali čtvrtý novodobý ročník. Netradiční závod v místě bývalé české osady, doprovázený lidovou veselicí, přilákal i dnes stovky diváků, kteří přihlíželi vítězství českého družstva z Ústí nad Orlicí.

Rixdorf, jak se původně Neukölln nazýval, založili čeští evangelíci, kteří odešli v 18. století kvůli náboženskému pronásledování právě z Ústeckoorlicka. Potud je to ověřená historie. Podle už nedoložených pramenů se tehdy zástupce české vsi dohodl s předákem německých starousedlíků v sousedství, že místo šarvátek po hospodách mezi členy obou komunit se po žních poměří v závodě.

188 let starý závod

Druhý zářijový víkend roku 1737 tak podle pověsti Češi a Němci poprvé kouleli kolem rixdorfské kovárny obří balíky slámy.

Kdo tehdy vyhrál, není známo. Ze závodu se ale prý stala každoroční tradice, kterou přerušil až v roce 1912 německý císař Vilém II. přejmenováním Rixdorfu na Neukölln a zákazem místní sportovní slavnosti.Následkem pozdějších dramatických událostí 20. století se na ni úplně zapomnělo a až před pár lety ji "vypátral" Norbert Kleemann s přáteli.

"Věděli jsme, co chceme dělat, takže jsme si sedli a sepsali tu historii. Ty postavy existovaly, data souhlasí a to, co se tam odehrává, tak mohlo klidně být," popsal Kleemann, jak vznikla rixdorfská koulecí tradice.

Hodnotí se i kostým a vědomosti

Ačkoli je to závod, není úkolem soutěžících jen co nejrychleji dopravit až 180 kilogramů vážící balík slámy do cíle 220 metrů dlouhé trati se záludnou zatáčkou. Porota hodnotí i originalitu kostýmů závodníků, styl koulení čtyřčlenných týmů a tři nejlepší mužstva se na závěr ještě poměřují ve vědomostní soutěži o dějinách Rixdorfu. Vyhrává to, které získá nejvíce bodů.

Letos se to povedlo čtveřici mladíků z Ústí nad Orlicí převlečených za pivní lahve, kteří si příznačně říkali Pivníci. "Jsme rádi, že jsme to hlavně přežili fyzicky. Nejtěžší bylo to koulení. Kluci říkali, že je pěkně bolí ruce," vylíčil své pocity po převzetí putovního poháru pro vítěze kapitán českého týmu.

Ten se závodu zúčastnil už loni a skončil druhý. Velkou zásluhu na letošním vítězství přičítal kapitán originálnímu převleku. "Loni jsme byli na rychlost první, ale jelikož jsme neměli tak propracované kostýmy a závěrečná elegance před cílem nebyla taky dokonalá, tak nás to odsunulo na druhou pozici. Letos to bylo lepší, jak dokládala i reakce publika," uvedl šéf Pivníků, kteří zvítězili v konkurenci 20 převážně místních družstev.

Kromě zástupců Ústí nad Orlicí, které je partnerským městem Neuköllnu, tento rok soutěžil i tým z Prahy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!